Totalurile olimpiadelor raionale la disciplinele de studii au fost făcute în cadrul unei consfătuiri ce a avut loc cu directorii instituţiilor de învăţământ din raion la data de 06 martie 2018. Ședința a fost prezidată de dl Nicolae Mîndru, șef Direcția Învățământ. Cu un mesaj de salut a venit dna Svetlana Rotundu, președintele raionului Șoldănești. Rezultatele olimpiadelor au fost reflectate în informaţia prezentată de către doamna Diana Oprea, şefa Centrului Metodic.
Despre Metodologia de organizare şi desfăşurare a examenelor de absolvire a vorbit dna Ecaterina Leontiev, specialist Direcția Învățământ.
Cu privire la noul Regulament de atestare a cadrelor didactice a informat dna Diana Oprea, şefa Centrului Metodic. In continuare dna Rotari Nadejda, șefa SAP, a adus la cunoștință unele recomandări cu privire la examenele de absolvire pentru elevii cu CES.
Dl Nicolae Mîndru, șef Direcția Învățământ, a înmânat diplome invingătorilor olimpiadei raionale la istorie, prin se confirmă faptul că acești elevi vor fi înmatriculați la facultatea de istorie a Universității de Stat din Moldova.
Deasemenea au fost aduse felicitări tuturor doamnelor prezente cu prilejul sărbătorii de 8 martie.
Iulia Grosu, director Gimnaziul ”Alexandru Grosu” Dobrușa




