La început de primăvară, în incinta LT ,, Ștefan cel Mare”Șoldănești s-au întrunit profesorii de educație muzicală la un seminar raional cu genericul ,,Implementarea curriculumului centrat pe competențe, aplicarea unui sistem de transferuri (intra-inter; transdiscipinar; clasă –extrașcolar).
Unul dintre obiectivele seminarului a fost Valorificarea competențelor profesionale al e cadrelor didactice în domeniul implementării intra-inter, transdisciplinarității la educația muzicală. Echipa managerială în componența: Raisa Gonța, director; Elena Oleinic, director adjunct instruire, Oxana Merdian, director adjunct educație și Elena Tuchilă ,profesoare de educație muzicală cât întregul colectiv în colaborare eficientă au reușit să organizeze la nivel înalt activitatățile în cadrul seminarului.
Au fost prezentate doua activități :ora publică în clasa VIII-a cu subiectul ,,Muzica de divertisment. Serenada” și activitatea extracurriculară ,,Dragobete –cap de primăvară”. Cu mare drag profesorii au admirat expoziția de mărțișoare, care este o tradiție de mulți ani în liceu, au vizitat muzeul istoric.
Elena Tuchilă, a demonstrat profesionalism și responsabilitate. Dotată cu TIC, instrument musical, material pentru audiție, utilizând metode participative-active și diverse material didactice, lecția a dat rezultatul așteptat-au fost realizate obiectivele preconizate. În cadrul activității extrașcolare au fost promovate talentele din liceu: dansatori, declamatori, interpreți de muzică, mici actori, ansmblul vocal de fete și ansamblul vocal de băieți.
Participanții la seminar au plecat acasă cu gândul să implementeze la ore interdiscipinaritatea și transdisciplinaritatea cu scopul de a spori eficiența în predarea disciplinei educația muzicală.
Aurelia Vlas, specialist coordinator –metodist





