„Creativitatea înseamnă a lua elemente cunoascute și a le asambla în moduri unice”.
La data de 02 martie 2018, în incinta IP gimnaziul Cușmirca s-a desfășurat un training cu genericul „Stimularea creativității în activitatea de învățare”, care a fost desfășurat de către Bagrelia Emilia, psihopedagog din cadrul Serviciului de Asistență Psihopedagogică, având ca participanți beneficiarii Centrului de Resurse. Scopul acestui training a fost educarea și dezvoltarea creativității individuale prin metode și mijloace educaționale. În timpul activității formatorul a folosit diverse forme de activitate: frontal, individual și de grup precum și diferite metode și tehnici de dezvoltare a creativității la elevi. Elevii au manifestat inițiativă și spirit creativ prin implicarea în activitățile propuse. Drept mulțumire și recompensă, copiii au primit câte o diplomă de merit care i-a stimulat să fie creativi în orice activitate pentru a avea succes.







