decembrie
04
2017

Autocunoaștere este prima cale spre dezvoltarea personală

La data de 17 noiembrie 2017 în incinta Gimnaziul Alcedar s-a desfășurat  activitatea practică de psihoprofilaxie a clasei a II-a cu genericul: ,,Autocunoașterea, imaginea de sine, stima de sine”. Organizată și condusă de Țurcan Cristina, student al Universității de Stat Tiraspol, facultatea Pedagogie, specialitatea Psihopedagogie, practicant în cadrul Serviciului de Asistență Psihopedagogică Șoldănești.

Captarea atenției copiilor a început cu jocul ,,Oglinda,, care a trezit elevilor un interes enorm pentru activitate. Printr-un asalt de idei copiii au ajuns ușor la subiectul activității făcînd și o discuție frontală despre terminologia de bază a subiectului. În cadrul activității s-au petrecut jocuri și exerciții practice de coinștentizare și evaluare a imaginei, stimei de sine la elevi. Au fost folosite metode interactive și de grup prin care elevii și-au dezvoltat stima de sine și abilitățile de comunicare eficientă împărtășindu-se cu noi idei și cu propria lor viziune.

Pentru identificarea momentelor de supraapreciere, subaprecire, și o apreciere de sine echilibrată, elevii au  apelat la literatura citită anterior din care au format anumite învățăminte.

Pe parcursul  activității s-a menținut o atmosfera caldă și prietenoasă între elevi și practicant, având posibilitatea de a-și expune toate gîndurile și emoțiile. La final elevii au fost remunerați cu cuvinte frumoase de încurajare și apreciere și cu o diplomă de merit.

Succese studentei pe tărîmul educației și dezvoltării copiilor.

Coordonator: Bumbac Ion, psiholog SAP