iunie
23
2017

Cunoaște-ți meleagul!!! Impresii de neuitat după așa excursie.

Elevii Gimnaziului Poiana au avut parte de o excursie de neuitat la Cetatea Sorocii. Aducem mulțumire Directiei Învățământ Șoldănești, în persoana domnului Nicolae Mândru, pentru aportul adus în organizarea și desfășurarea ei.

Pentru unii copii această excursie a fost prima ieșire în afara localității de domiciliu. Traseul spre Cetate a fost un adevărat joc, organizat și desfășurat de către cadrele didactice de însoțire. Am ajuns la poalele măreței Cetăți cam aproape de amiaza acelei zile frumoase și pline de soare. După ce am achitat taxa de intrare am pornit să descifrăm misterele unui loc de poveste. De-ați ști câte lucruri ar putea să povestească zidurile Cetății de-ar avea grai! Când te gândești c-a fost atâta viață aici… ochi care au plâns,viteji care și-au vărsat sângele pe zidurile acestea… Cetatea Sorocii recompune o lume trecută, aproape uitată de noi, locuitorii zilei de azi, adesea prea grăbiți sau ocupați.

Am fost însoțiți de domnul Nicolae Bulat, un cronicar modern, și aș vrea să vă mărturisesc că am avut parte de un ghid extraordinar! Sunt sigură că și copiii au trăit, ca și noi, cu adevărat aceste clipe ale trecutului, redate de dumnealui cu un tempou puțin hazliu…

Dar excursia noastră nu a luat sfârșit la cetate. La întoarcere am vizitat Lumânarea recunoștinței – o lumânare de piatră, care se înalță falnic deasupra văii Nistrului. Chiar și acele aproximativ 650 de scări nu i-au speriat pe copii și, cu siguranță, ei niciodată nu vor regreta că le-au urcat, deoarece au descoperit o priveliște amețitoare.

Drumul spre casă a fost și mai interesant, și mai distractiv. Am făcut un popas la pădurea de la Dobrușa – o pădure plină de flori și ciripit de păsări, unde ne-am odihnit la fel de interesant, organizând diverse jocuri…

Impresionați de excursia multașteptată, la întoarcere elevii au interpretat în curtea școlii Imnul gimnaziului Poiana. A fost o zi de neuitat atât pentru copii, cât și pentru profesorii însoțitori. Deși ecourile acestei excursii nu s-au încheiat, sperăm că în timpul apropiat să mai avem posibilități de a vizita și alte locuri pitorești din Moldova și, de ce nu!, din afara ei.

Galina GANDRABUR, învățătoare, Gimnaziul Poiana