La data de 25 august 2023, Direcția de Învățământ Șoldănești a organizat Festivalul Educațional cu genericul: „Starea de bine – premisă de asigurare a calității în educație”, desfășurat în parteneriat cu IP Gimnaziul Cușmirca, în localitatea Cușmirca. În cadrul evenimentului au fost prezenți invitații de onoare:
Nicolae Mîndru – președintele raionului Șoldănești,
Velișco Nadejda – secretar general de stat, Ministerul Educației și Cercetării,
Coropceanu Eduard – director la Institutul de Cercetare, Inovare și Transfer Tehnologic al UPSC,
Argint-Căldare Lucia, șefă Direcția Evaluare Învățământ General, ANACEC,
Vrabii Violeta, doctor în psihologie, formator național, lector universitar, Centrul Formare Continuă și Leadership.
La eveniment au participat manageri ai instituțiilor de învățământ general, parteneri educaționali, cadre didactice, părinți și elevi, care au elucidat probleme și soluții vizând standardele de calitate pentru instituțiile de învățământ primar și secundar general din perspectiva școlii prietenoase copiilor, ghidați cu măiestrie de către Popa Violeta – șefa Direcției Învățământ Șoldănești și specialiști, metodiști ai Direcției Învățământ.
Festivalul de inaugurare a noului an școlar a debutat cu discursul Doamnei Popa Violeta, șefa Direcției Învățământ Șoldănești, subliniind rolul pe care îl are comunitatea academică și starea de bine a acesteia, în asigurarea calității educației. În acest context dna Popa Violeta a remarcat că calitatea educației constituie de fapt o prioritate, fiind o condiție indispensabilă pentru ameliorarea ocupării profesionale, a coeziunii sociale și a competitivității economice. Asigurarea calității educației poate fi realizată prin acțiunile de dezvoltare a capacității instituționale de planificare și implimentare a programelor de studiu prin care se formează încrederea beneficiarilor ca organizația furnizoare de educație îndeplinește așteptările lor, dar totul se reduce la minim, dacă acest proces nu ar decurge într-un mediu sigur, prietenos și o atmosferă de învățare favorabilă.
Președintele raionului Șoldănești, Nicolae Mîndru, și-a exprimat gratitudinea și respectul față de toți dascălii și le-a mulțumit pentru munca asiduă depusă în desfășurarea activității lor profesionale, pentru răbdare și perseverența cu care contribuie la dezvoltarea copiilor și a viitorului țării.
În discursul său, Nadejda Velișco a menționat: “Prioritățile noastre sunt orientate spre creșterea prestigiului profesiei didactice și respectiv a educației. Misiunea politicilor educaționale este să promovăm calitatea și competitivitatea învățământului național prin acțiuni concrete”. Dna Velișco a vorbit despre viitoarele proiecte de infrastructură derulate de minister cu sprijinul partenerilor de dezvoltare.
În cadrul festivalului educațional au venit cu comunicări oaspeții evenimentului.
Argint-Căldare Lucia, șefă Direcția Evaluare Învățământ General, ANACEC, a prezentat publicului „Portretul Profesorului în secolul XXI”.
Vrabii Violeta, doctor în psihologie, formator național, lector universitar, Centrul Formare Continuă și Leadership, a relatat despre aspectele psihologice a stării de bine.
Comunicările prezentate la festivalul educațional și dezbaterile din cadrul atelierelor au avut ca obiectiv principal elucidarea problemelor cu care se confruntă instituțiile de învățământ general și găsirea unor soluții. Totodată au fost create oportunități de participare interactivă a cadrelor didactice și manageriale, pentru a expune viziuni de depășire a problemelor existente.
Mulțumim cordial participanților la eveniment, care au demonstrat cooperare, competență și, prioritar, dăruire cu vocație a rolului asumat!
Începem un nou an școlar – asumat, responsabil, informat!
