mai
25
2022

Parteneriatul educațional în instituția de educație timpurie

La data de 19.05.2022, Serviciul de Asistență Psihopedagogică,  în format online, a desfășurat un atelier de lucru cu genericul: „Parteneriatul educațional în instituția de educație timpurie”. Activitatea a fost moderată de către Moraru Rodica, logoped în cadrul SAP. La atelierul de lucru au participat 28 de președinți ai comisiilor multidisciplinare instituționale din instituțiile de educație timpurie(IET) din r-nul Șoldănești. Scopul activității a avizat promovarea parteneriatului educațional în instituțiile de educație timpurie.

Oferirea de practici și implicații educaționale în realizarea parteneriatului între părinți și grădiniță au fost prezentate din activitățile IET de către dna Volos Ana, președinte CMI, IP Grădinița ,,Romanițaˮ, s. Alcedar, cu subiectul: ,,Parteneriatul educațional grădiniță – familieˮ, și dna Gîrlea Svetlana, președinte CMI, IP Grădinița ,,Nistruˮ, s. Climăuții de Jos cu subiectul: ,, Strategii de evaluare a procesului educațional la preșcolariˮ.

Ambii vorbitori au prezentat câte un studiu de caz pentru o mai bună relevanță în descrierea subiectelor propuse spre audiere despre rolul implicării părinților în educație, forme de colaborare și sprijin reciproc între grădiniță și familie, strategii de evaluare a procesului educațional, principiile evaluării preșcolarilor cu cerințe educaționale speciale și forme și obiectivele de evaluare incluzivă.

Serviciului de Asistență Psihopedagogică