mai
17
2022

Ziua Internațională a Astronomiei 2022

Cosmosul reprezintă o enigmă și fiecare copil intenționează să-l descopere cât de curând. Scriitorul Tudor Arghezi afirmă că ,,De la intenție la realitate e de parcurs obstacolul imens al posibilității”. Posibilitatea de a se afla ”Mai aproape de Soare și stele” a fost oferită doritorilor, celor 68 elevi din LT ,,A.Mateevici”, Șoldănești, LT ,,Ștefan cel Mare”, Șoldănești, LT Cotiujenii Mari la inițiativa Consiliului Raional și Direcției Învățământ Șoldănești, prin organizarea excursiei în satul Roșietici, raionul Florești cu o ocazie deosebită.

În data de 06 mai 2022 a fost organizată în premieră în Republica Moldova    activitatea educațională ,,Ziua Internațională a Astronomiei 2022” de către Asociaţia Obştească „Orizonturi Rustice” din țara noastră. Evenimentul s-a desfășurat în satul Roşietici, în parteneriat cu gimnaziul din satul Roșietici, raionul Florești, Republica Moldova și Astroclubul „Pegas” din cadrul Bibliotecii Publice din comuna Cotnari, județul Iași, România.

Deschiderea oficială a evenimentului a început cu cuvânt de salut de către Petru Odajiu – primar s. Roșietici, raionul Florești, Vasile Crețu – primar com. Cotnari, județul Iași, România; cu semnarea Memorandumului de colaborare între com. Cotnari, județul Iași, România și s. Roșietici, raionul Florești; donația de carte românească de la Biblioteca Publică din Cotnari pentru Biblioteca gimnaziului Roșietici. A urmat ieșirea pe terenul sportiv și observațiile astronomice realizate prin telescopul  Dobson, telescopul Maksutov, telescopul refractor Sky-Watcher de 80 mm și un telescop solar Lunt – observații asupra Soarelui, care au fost ghidate de Dorin Cozan – reprezentant al astroclubului ”Pegas”, Biblioteca Publică Cotnari, Iași, Vicu Merlan – reprezentant al astroclubului ”Vega” al Clubului elevilor Huși, România și Vitalie Chistol – reprezentant al Observatorului Astronomic al Universității Tehnice a Moldovei. Pe parcursul zilei s-au organizat excursii în valea satului Roșietici pe malurile râului Răut. Elevii, fiind ghidați de  Zinaida Rotundu, profesoară a gimnaziului Roșietici, au vizitat Casa fotografului Zaharia Cușnir, băștile din piatră din valea satului vechi, malul râului Răut, puntea de peste râu unde au fost organizate sesiuni foto în grup și individuale.

Între orele 14:00-16:00 în incinta gimnaziului s-a organizat Ora de astronomie, în cadrul căreia au avut loc: prezentări teoretice și vizionări de filme documentare de astronomie; donații de hărți astronomice pentru laboratoarele de fizică sau geografie și pentru bibliotecile instituțiilor școlare participante la eveniment; concurs pe teme de cultură generală de astronomie pentru elevi; înmânarea premiilor pentru câștigători. Printre câștigătorii acestui concurs sunt  și elevii  LT ,,A.Mateevici”, Șoldănești: Daniel Melniciuc cu premiul – Marea carte a Experimentelor; Ion Gîrlea cu premiul – hartă stelară. După partea teoretică toată lumea prezentă la această activitate s-a unit în hora  prieteniei.

Începând cu ora 19:00 și până la 22:30 s-au desfășurat observațiile astronomice nocturne.  În cadrul acestei activități elevii, cadrele didactice, dar și locuitorii  satului Roșietici au avut posibilitatea de a observa, prin instrumentele și accesoriile optice de astronomie, principalele stele ale constelaților de primăvară din emisfera nordică, planetele vizibile în acest anotimp, Luna, stele duble, triple și obiectele cerești deep sky (nebuloase, roiuri de stele şi galaxii). Totodată elevii au  putut observa   cu ochiul liber maximul de activitate a curentului de meteori („stele căzătoare”) – Eta Aquaridele. Toți cei pasionați de astronomie, precum și ceilalți  au rămas foarte mulțumiți de cele văzute, precum și de excursia organizată, și locurile pitorești vizionate.

Impresiile elevilor sunt uimitoare:

Eleva cl.X, Guma Daria, LT Cotiujenii Mari: ,,Mă bucur foarte mult că am avut această ocazie de Ziua Internațională a Astronomiei să pot participa la un asemenea eveniment. Am avut oportunitatea de a asista la activitatea condusă de organizatori ce mi-a îmbogățit bagajul de cunoștințe în domeniul astronomiei. De asemenea am avut o frumoasă experiență de a vizita locurile pitorești din localitatea Roșietici, am vizitat casa unde a locuit fotograful Zaharia Cușnir și am văzut unele fotografii realizate de către acesta. La fel am trăit experiența pentru prima dată să privesc un corp ceresc și anume Soarele printr-un telescop.

Nu pot să nu menționez că priveliștea pitorească ce am admirat-o din locul unde erau amplasate telescoapele a fost nemaipomenită și va rămâne în amintirea mea de neuitat.

Vreau să mulțumesc organizatorilor acestei mini excursii ce au oferit o astfel de oportunitate elevilor din țară și mă bucur nespus de mult că astfel de locuri pitorești există în țărișoara noastră – Moldova”.

Elevul cl. XI, Mija Boris, LT Cotiujenii Mari: ,,În urma evenimentului, am rămas plăcut surprins, întrucât am vizitat locuri și peisaje atrăgătoare și fascinante. Acele stânci înalte, acel Răut curgător a captat atenția vizitatorilor chiar de la o primă privire. Telescoapele ne-au făcut cunoscuți cu imensul Soare în timp ce muzica răsuna iar toți erau extraordinari de entuziasmați. Sincer, întrebările acordate de moderatori, în urma sesiunii, ne-au cam pus la încercare. În ciuda acestui fapt, pot relata că am trăit o experiență frumoasă și sper că nu va fi pentru ultima dată”.

Ivanuș Dalia, cl. IX, LT Cotiujenii Mari: ,,O experiență de neuitat. Am descoperit locuri și persoane noi. O aventură plină de energie și entuziasm. În general a fost totul superb, elevii au rămas cu impresii foarte bune”.

La eveniment au fost prezenți și reprezentanți mass-media, care au realizat un reportaj despre întreaga activitate. Sandu Ciobîrcă, elevul LT ”A.Mateevici” Șoldănești a oferit un interviu.

Mulțumim mult organizatorilor acestui eveniment unic pentru țara noastră organizat de Asociaţia Obştească „Orizonturi Rustice” din Republica Moldova, partenerilor participanți, Direcției Învățământ Șoldănești, administrațiilor liceelor și profesorilor de fizică și astronomie, care au oferit posibilitatea elevilor de a se afla ”Mai aproape de Soare și stele”. După pasiunea și interesul unora din acești elevi suntem convinși că această intenție poate fi sensul vieții lor: să cerceteze cosmosul pentru noi descoperiri.

     ,,Astronomia obligă spiritul să privească spre cer și ne conduce din această lume într-o alta”– Platon.

Cernalev Tamara, metodist DÎ