„Sportul este un izvor de sănătate şi prospeţime, un factor de longevitate.”
Ana Aslan
Termenul „sport” a apărut în contextul educației fizice promovate în școlile engleze, la sfârșitul sec. XIX. Thomas Arnold a lansat atunci teoria în care desemna sportul ca educația realizată prin intermediul întrecerii și competiției. Thomas A. definește sportul ca o competiție ludică, ce determină cu certitudine plăcere, dar mai presus de toate formarea morală prin formarea corporală. Pedagogul Pierre de Cubertin (renovatorul Jocurilor Olimpice moderne-1894) preia și dezvoltă ideile formate de Thomas Arnold: pedagogia sportivă, asa cum a ințeles-o Thomas A., este pârghia cea mai bună și cea mai activă pe care o pot utiliza antrenorii din orice țară pentru a forma adolescenți cu un moral pe măsura fizicului. Termenii legați de domeniul sportului au devenit o zestre comună a tuturor națiunilor de unde rezultă includerea sportului în cadrul culturii.
Conform planului Direcției Învățământ Șoldănești, începând cu 20 februarie s-a dat startul competițiilor sportive între instituțiile de învățământ din raion, ediția 2022.
La deschiderea solemnă a acestor activități sportive a participat d-na Violeta Popa, șef Direcția Învățământ Șoldănești, care a felicitat participanții cu desfășurarea competițiilor, schimb de experiență, evidențierea celor mai buni sportivi din raion.
Responsabilul pentru organizarea și desfășurarea competițiilor raionale, d-l Serghei Bulgac, metodist DÎ Șoldănești, a fost alături de profesorii și echipele participante și a monitorizat procesul în întregime.
Primele competiții au avut loc la proba sportivă – Tenis de masă, în IP LT „Ștefan cel Mare” Șoldănești.
Au participat echipe din 12 instituții de învățământ: 4 licee și 8 gimnazii. Echipele de liceu au fost constituite din 3 elevi: 2 băieți și o fată, de gimnaziu din 4: 2 băieți și 2 fete. Elevii au concurat în mai multe tipuri de joc: echipal, individual și mixt. Cei mai buni tenismeni au fost decorați cu diplome de merit.
La data de 26, 27 martie au avut loc competițiile la joc de volei, treapta gimnazială. La Gimnaziul Olișcani au concurat 8 echipe de băieți și 6 echipe de fete s-au întâlnit în incinta Gimnaziului ”S.S.Cibotaru” Cobîlea.
Sportivii care sunt pasionați de acest sport spectaculos, pe care îi unește terenul, mingea și fileu au fost nespus de fericiți de evenimentul desfășurat. Sălile de sport au fost cuprinse de emoții plăcute. Au fost demonstrate abilitățile, competențele și deprinderile tehnico-tactice în joc de volei.
La competițiile naționale, în aprilie, raionul Șoldănești va fi reprezentat de echipele: Volei băieți- Gimnaziul ”S.S.Cibotaru” Cobîlea, fete – Gimnaziul Cușmirca; Tenis de masă – elevii din LT Răspopeni. Le urăm mult succes și performanțe remarcabile!
Deosebite mulțumiri aducem arbitrilor meciurilor, d-lui Marin Dumbravă, director Școala Sportivă Șoldănești și d-lui Serghei Bulgac, specialist metodist DÎ Șoldănești pentru răbdare, obiectivitate și profesionalism.
Urmează să fie desfășurate competițiile sportive la joc de Baschet, conform calendarului competițiilor raionale. Așteptăm cu nerăbdare acest eveniment!
”Talentul câştigă jocuri, dar lucrul în echipă şi inteligenţa în joc câştigă campionatul.”
Michael Jordan
Liudmila Rotaru, profesoară de educația fizică,
grad didactic întăi, IP LT „A.Mateevici” Șoldănești








