ianuarie
28
2022

Diseminarea bunelor practici – imperativ al timpului

Recent, 25 iunuarie 2022 în conformitate cu planul de activitate al Direcției Învățământ a fost organizat și desfășurat seminarul Școlii experienței de bune practici cu profesorii la disciplina Limba și literatura română cu participarea tuturor cadrelor didactice din raion. Participanții au valorificat practici de lucru în desfășurarea activității integrate a ariilor curriculare. În acest context li s-a oferit aspecte  cu referire la educația transdisciplinară de către M. Gonța, metodist la Direcția Învățământ, care s-a axat pe faptul că educația transdisciplinară este centrată asupra unor finalități definite în termeni de competențe specifice construite la nivelul trans-relației dintre cunoștințe, deprinderi, priceperi și strategii cognitive –  atitudini valorice.

În cadrul seminarului  cu subiectul ”Metode și tehnici de receptare a textului literar din perspectiva inter și transdiplinarității”  profesorii Sula Svetlana, Jora Eugenia, Marinescu Valeria din liceul teoretic Răspopeni au demonstrat tehnici și metode  de receptare a textului literar din perspectiva  transdisciplinarității.

Profesoara Samanati Svetlana, gimnaziul Pohoarna, a prezentat practic utilizarea platformelor online în procesul educațional la disciplina Limba și literatura română.

Participanții au menționat că activitățile prezentate în cadrul Școlii experienței de bune practici  sunt importante în dezvoltarea profesională a cadrelor didactice.

Direcția Învățământ apreciază experiența de muncă acumulată, profesionalismul, performanțele cadrelor didactice mai sus menționate. Prin prisma acestui articol  îmi exprim respectul față de toți profesorii care în activitatea sa practică cu dragoste  noile tehnologii educaționale în pofida traseului anevoios.

Gonța, metodist