La 16,18 noiembrie 2021 s-a desfășurat sesiunea de formare a cadrelor didactice care predau disciplina Biologie, privind implimentarea Suportului didactic ” Organismul uman și sănătatea „, clasele VI-IX, în scopul formării profesorilor la nivel local.
Finalitatea activității este de a eficientiza procesul de predare-învățare-evaluare la subiectele ce țin de sănătate, de a promova modul sănătos de viață în rândul adolescenților, de a aborda problemele cu care se confruntă generația actuală de elevi și de a conștientiza importanța menținerii sănătății proprii și a celor din jur.
Programul de formare profesională: ,,Organismul uman și sănătatea”, destinat cadrelor didactice din învățământul gimnazial se înscrie în șirul de activități planificate în baza Memorandumului de colaborare între Ministerul Educației și Cercetării și Fondul Națiunilor Unite pentru Populație în Republica Moldova.




