aprilie
23
2021

Practici de utilizare eficientă a resurselor TIC la lecțiile de Educație muzicală

Direcția Învățământ Șoldănești a desfășurat la 21 aprilie seminarul metodic online cu profesorii de educație muzicală și a avut scopul de a disemina bune practici de utilizare  eficientă  a TIC-ului. Participanții la seminar au fost salutați și încurajați de dna Violeta Popa, șef Direcție, dna Diana Oprea, șeful Centrului Metodic. Cartea de vizită a gimnaziului a fost prezentată de directorul, dnul Ruslan Groza și cu un salut virtual au venit elevii din Gimnaziul Pohoarna, ghidați de dna Margareta Ouș, directorul adjunct.

Suportul teoretic, realizat de dna Aurica Vlas, specialist superior, a oferit argumente evidente  la sporirea eficienței orelor de educație muzicală, au fost informați profesorii cu tabla interactivă online. Competențe digitale a demonstrat dnul Virgiliu Mihălaș, profesor de educație muzicală în cadrul orei publice cu subiectul ,,Genurile muzicale primare în viața oamenilor: cântecul, dansul, marșul. Cântecul ,,Fata de păstor”.

A urmat diseminarea bunelor practici de dnul Oleg Reu, grad didactic II, care ne-a invitat într-o călătorie virtuală prin activitatea ansamblului vocal ,,Speranța” din Gimnaziul Cușmirca. Au fost demonstrate numeroase poze, dovezi despre activitățile curriculare și extrașcolare desfășurate în gimnaziu și comunitate. Dna Vera Boțan,  profesoară Gimnaziul Olișcani, grad didactic II, a explicat în cadrul unui Master Class pas cu pas utilizarea platformei Wordwall la orele de Educație muzicală.

În final, toți participanții au conștientizat că Tehnologogiile Informaționale și de Comunicație duc la modificarea modului de gândire și stilului de lucru al profesorilor, cristalizate de secole de învățământul tradițional, prea puțin preocupat de personalitatea  și posibilitățile elevului. TIC-ul asigură pregărtirea elevului pentru o societate bazată pe conceptul de educație permanentă.

Aurica Vlas, specialist superior Direcția Învățământ Șoldănești