În lunile ianuarie – februarie 2021 s-a desfășurat etapa raională a Concursului ”Pedagogul anului”, organizată de Direcţia Învăţământ Şoldăneşti şi finanțată de către Consiliul Raional Șoldănești. Obiectivele concursului sunt: sporirea prestigiului profesiei de pedagog, stimularea activității creative a pedagogului, promovarea experienței avansate și inovatoare, motivarea cadrului didactic pentru autoformare și formare continuă.
Anul acesta toate probele concursului s-au desfăşurat on-line. Au participat 7 cadre didactice: categoria educatori – 2; categoria profesori din învățământul gimnazial și liceal – 5. La prima fază a concursului au fost analizate și apreciate dosarele de participare a concurenților. Următoarea activitate a fost ”Ora publică”, în cadrul căreia pedagogii au utilizat diverse metode didactice, demonstrându-și astfel creativitatea, experiența și propriul stil de lucru, dar de data aceasta cu elevii săi, în instituţia în care activează. Faza finală a fost prezentarea unui discurs ”În numele viitorului” și a probei orale privind Inteligența profesională (a fost apreciată capacitatea de a soluționa o situație psihopedagogică în baza unui studiu de caz).
Comisia de concurs a evaluat toate activitățile și a decis următorul clasament:
Categoria educatori:
Premiul I – Garabajiu Ana, Grădinița-creșă Olișcani
Premiul II – Ivanesi Aliona, Școala primară-grădiniță Socola
Categoria profesori:
Premiul I – Ouș Margareta, Gimnaziul Pohoarna
Premiul II – Lomaca Larisa, Gimnaziul ”D.Matcovschi” Vadul-Rașcov
Premiul III – Sula Svetlana, Liceul Teoretic Răspopeni
Bunescu Ala, Gimnaziul ”A.Grosu” Dobrușa
Menţiune – Ursachi Zorina, Gimnaziul Sămășcani
Învingătorii din fiecare categorie de cadre didactice vor primi diplome și premii bănești acordate de Consiliul Raional: Premiul I -5000 lei, Premiul II -3000 lei, Premiul III – 2000 lei şi pentru participare un premiu de încurajare – 1000 lei.
Deținătorii premiului I vor participa la etapa republicană a concursului.
Oprea Diana, șef Centrul Metodic







