ianuarie
29
2021

Conflictele și comunicarea

Conflictele trebuie acceptate ca o parte firească a procesului de comunicare. Comunicarea este o artă care se impune a fi învăţată. Abilitatea de a comunica presupune şi abilitatea de a rezolva conflictele. Ca urmare a interacţiunii cu membri grupurilor din care facem parte pot apărea conflicte. Ideal ar fi să putem gestiona conflictele, să oprim escaladarea acestora şi degenerarea lor în agresivitate şi violentă.

Pornind de la această premisă la 20.01.2021 conform planului Direcției Învățământ și a Serviciului de Asistență Psihopedagogică  a fost organizat în format online seminarul raional cu Președinții Comisiei Multidisciplinare Intrașcolare (CMI), cu genericul „Conflictele și comunicarea”. Instituția organizatoare a acestui eveniment a fost Gimnaziul „D. Matcovschii” din s. Vadul – Rașcov, coordonați de către psihologul  Serviciului de Asistență Psihopedagogică  Bumbac Ion.

Orice conflict școlar trebuie monitorizat, mediat pentru a evita o escaladare periculoasă a sa, iar acest lucru poate fi realizat în măsura în care sunt cunoscute condiționările lui, sursele și cauzele ce-l pot favoriza. Comunicarea poate reprezenta o pârghie importantă la îndemâna cadrului managerial sau didactic ce are responsabilitatea de a manageria organizația scolară, respectiv clasa de elevi. Mediul școlar este un cadru organizat în care interelaționează indivizi diferiți ca percepții asupra realității, ca interese, ca educație de bază în familie, favorabil apariției

În continuare ar fi binevenit să instruim elevii în vederea identificării tipurilor de conflicte care pot să apară, a cauzelor şi a modalităţilor de soluţionare, să-i învăţăm modalităţile de abordare a conflictelor, cât şi familiarizarea lor cu tehnicile şi metodele de gestionare. Dar întâi de toate instruim cadrele manageriale și didactice care pot fi niște mediatori excelenți ai conflictelor.

Elaborat: Bumbac Ion, psiholog SAP