august
31
2020

Forumul pedagogic raional 2020

Tradiționala întrunire din august a cadrelor didactice din raion a decurs anul acesta într-un format neobișnuit, în regim on-line. Forumul pedagogic raional cu genericul ”Educație de calitate – provocări și oportunități” s-a desfășurat la data de 25 august 2020 întrunind în jur de 200 participanți: directori de școli și grădinițe, directori adjuncți, cadre didactice, președinți ai comitetelor sindicale, primari, pentru dezbateri profesionale privind problemele actuale şi de perspectivă ale sistemului educaţional din raion.

Un raport amplu cu privire la activitatea în domeniul educațional din cadrul raionului a prezentat dna Popa Violeta, șefa Direcției Învățământ Șoldănești. Problemele ce vizează aspectele calităţii sistemului educaţional la nivel local au fost abordate în continuare de către ceilalți coraportori.

Cu un mesaj virtual de susținere și apreciere a pedagogilor a venit dl Mîndru Nicolae, președintele raionului și dna Rotundu Svetlana, deputat în parlamentul RM.

La final au fost trasate obiectivele ce urmează a fi realizate de corpul didactic al raionului în noul an de studii 2020-2021.

Oprea Diana, șef Centrul Metodic