În pofida numeroaselor provocări legate de situația epidemiologică din țară, după o absență îndelungată în sălile de clasă, elevii se vor întoarce în curând la școală.
Procesul educațional va fi relansat în cadrul instituțiilor de învățământ din raion cu condiția respectării prevederilor „Instrucțiunii privind măsurile de protecție care trebuie aplicate pentru organizarea activității instituțiilor de învățământ publice și private în contextul epidemiologic al COVID-19”. Prin Dispoziția președintelui raionului a fost constituită comisia de evaluare privind pregătirea pentru redeschidere a instituțiilor școlare. În urma examinării tuturor aspectelor cu privire la măsurile de protecție în contextul epidemiologic, s-a constatat că școlile sunt asigurate cu strictul necesar împotriva infecției Covid-19, precum:
- condiții pentru respectarea igienei personale a elevilor;
- asigurarea permanentă și conform necesităților cu: termometre non-contact, măști, mănuși, dezinfectanți, articole sanitare;
- instituțiile dispun de cameră pentru izolare a elevilor/angajaților depistați bolnavi;
- instituțiile dispun de echipamente speciale pentru tot personalul (halate, costume)
- în clase băncile sunt aranjate în așa mod ca să se respecte distanța de 1.5 m între elevi;
- instituțiile sunt asigurate cu asistent medical și personal instruit privind implementarea măsurilor de control și prevenirea răspândirii infecției în instituție.
Considerăm oportun ca elevii să revină la școală, asigurând un mediu favorabil studiului, cât și a măsurilor de protecție privind infecția Covid-19. Cuvintele cheie în demersul de a oferi copiilor o educație de calitate în condiții de siguranță sunt: RESPONSABILITATE și SOLIDARITATE!
Mulțumim tuturor pentru efortul depus până acum, cât și anticipat pentru ceea ce urmează, în încercarea de a găsi împreună cel mai bun răspuns la situații generate de această pandemie.
Numai împreună vom reuși.
Namolovan Lucia, consilier raional






