Problema suicidului este tot mai frecvent răspândită în mediul școlar, deaceea toți actorii educaționali sunt receptivi la problema dată și încearcă să caute soluții pentru depășirea acestui viciu al secolului.
Astfel, pe data de 23 martie 2017, directorii adjuncți pentru educație şi psihologii şcolari au participat la seminarul instructiv – metodic:”Suicidul între adolescenți”, desfășurat la liceul teoretic ”A. Mateevici” . Seminarul a fost organizat de Serviciul de asistenţă psihopedagogică şi moderat de Bumbac Ion – psiholog în cadrul SAP. S-a prezentat aspecte cu referire la identificarea, evaluarea, referirea, asistenta și monitorizarea copiilor victime și potențiale victime ale violentei, neglijării, exploatării și cazurile de tentative de suicid.
De asemenea, pentru elucidarea unor probleme cu care se confruntă școala, comunitatea au fost invitați: d-nul procuror al orașului Şoldăneşti – Petru Butnaru, , șeful Inspectoratului de Poliţie – dnul Cazimir Trocin şi dnul Semen Oleg – specialist principal, Serviciu de prevenire. Domnul Mîndru Nicolae, șeful Direcţiei Învăţămînt, prezent la seminar a chemat și a rugat toți directorii adjuncți pentru educație să fie cât mai atenți în prevenirea și depistarea cazurilor suspecte între adolescenți. Pentru o claritate mai largă a fost adusă la cunoştinţă statistca zilei despre dinamica dezvoltării suicidului, care este în creștere: locul 11 în topul cauzelor morții în lume. Deaceea scopul seminarului a fost de a informa mai mulți actori educaționali cu acest fenomen trist și a transmite mesajul mai departe, prin conlucrare cu familia, toate instituțiile publice, pentru a preveni problemele cu care se confruntă adolescentul.
Au fost analizate mai multe aspecte ale suicidului, dintre care au fost depistate cauzele, factorii de risc, semnele de alarmare pentru suicid, datele de contact pentru apelarea serviciilor de asistență în diverse cazuri. Fiecare dintre cei prezenți au avut posibilitatea să-și expună propria experiență de lucru cu copiii aflați în dificultate, dar și să pună întrebări pentru anumite situații neclare cu care se confruntă în lucrul cu elevii aflați în situații de risc și familiile acestora.
Specialiștii versați în aceste probleme logistice au răspuns la întrebări. Pentru o colaborare mai strânsă cu organele de drept dumnealor au oferit sugestii, consultații pentru participarea la discuții cu părinții în cadrul variatelor întruniri ce se vor organiza în școli. Filmele proiectate au fost o sursă binevenită pentru conșientizarea gravității problemei cu care se confruntă azi adolescenții și tinerii. Ele au vizat aspectele de relații între copii și părinți, școală și familie, societate și pot fi folosite în cadrul ședințelor cu părinții, ca dovadă că fiecare actor educațional este dator să se implice în salvarea vieților de copii.
Menirea fiecăruia constă în a nu fi indiferenți față de orice problemă depistată și a recționa la timp, a sesiza toate organele competente în soluționarea problemei: Serviciul de asistenţă psihopedagogică, poliția, procuratura, spitalul, APL ș.a.
Ciorici Elena – director adjunct educaţie, prof. de l.rom. în L.T. „A. Mateevici”.







