decembrie
19
2019

Dezvoltarea vocabularului receptiv și expresiv

La data de 16 decembrie în cadrul Liceului Teoretic Ștefan cel Mare, s-a desfășurat training-ul cu genericul ,,Valorificarea vocabularului receptiv și expresiv prin metode interactive’’ de către d-na Emilia Bagrelia, psihopedagog SAP, având ca participanți beneficiarii Centrului de Resurse.

Obiectivele acestei activități au fost ca elevii să-și dezvolte abilitățile de exprimare verbală având la bază un anumit subiect sau noțiune, să-și îmbogățească vocabularul receptiv cu cuvinte noi, cu sinonime, antonime, să identifice imaginile ce reprezintă și sunt denumite de  cuvinte cu aceeași formă, dar sensuri diferite, să-și exprime gândurile și emoțiile prin lucrul aplicativ.

În cadrul training-ului s-au utilizat diferite metode, procedee și tehnici didactice. A fost evident lucru frontal, individual și de grup.

Elevii și-au demonstrat  exprimarea verbală și nonverbală a gândurilor,  cât și  imaginația creativă  prin  aplicații practice, și-au completat vocabularul cu noi cuvinte, sinonime, antonime, omonime.

Pe parcursul activității s-a evidențiat inițiativa, ingeniozitatea și spiritul creativ al elevilor.

La sfârșitul  activității copiii au fost apreciați pentru lucrările făcute și motivați pentru o implicare activă.

 

 

Serviciul de Asistență Psihopedagogică