La data de 02 decembrie în Gimnaziul ,,S.S.Cibotaru” Cobîlea, profesorii de educația plastică din instituțiile de învățământ din raion au fost participanți activi la seminarul teoretico-practic cu subiectul ,,Implementarea noului curriculum la educația plastică”. Aceste seminare sunt organizate de către Direcția învățământ cu scopul realizării schimbului de expariență în implementarea noilor documente la disciplinele de studii. Partcicipanții la seminar au admirat ansamblul de fluieriste ,,Crâițele”, care ne-au întâmpinat cu melodiile superbe interpretate la fluier. Dna director Svetlana Mantea, a prezentat Cartea de vizită a instituției și ne-a cunoscut cu performanțele colectivului și cu personalitățile din localitate. În cadrul atelierului de lucru cu cadrele didactice, profesorii au evidențiat avantajele și dezavantajele noului curriculum, au apreciat eficacitatea noului document.
Ora publică desfășurată în clasa VII-a cu subiectul ,,Contrastul cromatic”, profesoară Rodica Frăsînescu, a decurs organizat, a fost dotată cu TIC și materiale didactice, elevii au lucrat diferențiat în grup, au realizat creativ lucrările plastice, care în final au fost autoevaluate după criteriile de succes stabilite.
În cadrul proiectului STEAM , la activitatea extracurriculară ,,Iarna bate-n geam”, profesoara a creat un parteneriat eficient între elevi, cadrele didactice, părinți, care în comun lucrând în grupuri au realizat în final un produs reușit de care s-au bucurat cu toții. Elevii au respectat tradițiile sărbătorilor de iarnă, a fost creat o atmosferă de sărbătoare. Toți participanții s-au convins de faptul că doar în comun se fac lucruri frumoase.
Mottoul ,,Dă-i copilului în mână pensula și acoarelele și vei vedea cum învață singur să descopere lumea”, autor Ștefan Luchian, de care s-au ghidat elevii în activități, a demonstrat practic veridicitatea lui.
Aurica Vlas, specialist coordonator-metodist DÎ






