noiembrie
13
2019

Tineri ambasadori europeni

Dorim să avem o educație care are la bază egalitatea șanselor, toleranța, calitatea, performanța și promovarea valorilor europene. Aceste competențe  se formează și în cadrul disciplinei școlare Educație Civică/Educație pentru Societate.

Recent în cadrul acestei discipline profesoara de istorie Banari Zinaida împreună cu elevii clasei a IX-a din gimnaziul Sămășcani au prezentat  o lecție specială cu subiectul ,,Împărtășesc valorile europene – sunt european” în cadrul Campaniei Naționale de informare ,,UE-MD: Impreună mai puternici. Creăm noi oportunități pentru tineri”.

La această oră specială elevii, fiind în rolul de  tineri  ambasadori ai Republicii Moldova în Uniunea Europeană au analizat contextele istorice ale formării Uniunii Europene, acțiunile întreprinse de către Uniunea Europeană și Republica Moldova în vederea stabilirii relațiilor de parteneriat, evoluția acestor relații la diferite etape. Au stabilit care din ele au tangență și cu localitatea lor natală. Tinerii ambasadori au stabilit cu un lux de argumente valorile europene, ierarhizându-le în cadrul unei piramide a valorilor. Un deosebit interes a trezit secvența video in care absolventa gimnaziului local le-a comunicat despre oportunitățile și beneficiile create de programul Erasmus + ce oferă șanse de stagiu într-un mediu profesional din Europa. Sper că după analiza detaliată a acestor oportunități, unii din ei vor avea posibilitate de a-și continua studiile în străinătate și vor reveni în localitatea natală pentru a implementa schimbările dorite.

În gimnaziu s-a observat o colaborare fructuoasă dintre administrație și profesori, comunitate.

                                                                               M.Barbus, specialist metodist