octombrie
09
2019

Ziua Lucrătorilor de învățământ

   În armonia dansului frunzelor de toamnă, cu nostalgie, dragoste şi respect, ne amintim de cei care sunt călăuză în procesul educaţional și au o contribuție substanțială la formarea tinerei generații – dragii noştri pedagogi.

Anul curent Ziua Lucrătorilor de învățământ a fost sărbătorită cu mult fast în restaurantul ”Dumbrava”, datorită susținerii financiare a Consiliului raional Șoldănești. Au fost invitați pedagogi, directorii instituţiilor de învăţământ, directorii adjuncţi, preşedinţi ai comitetelor sindicale.

Ca oaspeți de onoare au fost prezenți: dna Rotundu Svetlana, deputat în Parlamentul RM, dna Florea Nina, vicepreședintele raionului, dl Dorogan Nicolae, președintele suspendat al raionului.

Șeful Direcției Învățământ, dl Mîndru Nicolae, a venit cu un mesaj de felicitare, urându-le cadrelor didactice sănătate, prosperitate și realizări frumoase.

În cadrul festivității au fost înmânate diplome din partea Consiliului raional, Direcției Învățământ, Federației Sindicale a Educației și Științei. Diplome și premii bănești, oferite de către Consiliul raional, au primit învingătorii, cât și toți participanții concursului ”Pedagogul anului”, etapa raională. De asemenea au fost premiați câștigătorii concursului raional ”Cea mai pregătită instituție către începutul noului an de studii 2019-2020”. Trofee și diplome au primit învingătorii concursului raional ”Mândru să fiu pedagog”, organizat în cadrul campaniei ”Vreau să devin pedagog”, lansată de către Ministerul Educației, Culturii și Cercetării al RM.

Tinerii specialiști au fost menționați în mod deosebit, le-au fost înmânate indemnizațiile unice acordate de către Consiliul raional.

Au fost onorați și cei care și-au dedicat întreaga viață educației tinerei generații – veteranii muncii pedagogice, care învăluiţi în aura modestiei și a înțelepciunii, dăinuiesc în spiritul nostalgic al amintirilor.

Momente de revelație sufletească au trăit cei prezenți la sărbătoare datorită dnei Pantaz Stela și dlui Crucovici Iurie, care prin muzică ne-au încântat sufletele și au creat o adevărată atmosferă festivă.

 

Oprea Diana, șef Centrul Metodic