mai
30
2019

Atestarea bibliotecarilor

Azi,  30mai  2019, în sala de protocol a Consiliului Raional, 8 bibliotecari din bibliotecile publice și biblioteci școlare au susținut  Rapoartele de autoevaluare și Interviul de performanță  , 6 solicitanți de conferire a gradului unu de calificare, 1-a confirmat gradul de calificare doi, 1 bibliotecar a solicitat conferirea gradului doi. Comișia de atestare, formată din specialiști ai Direcției Învățământ, Secția Cultură  și  un bibliotecarcu gradul superior de calificare, au apreciat performanțele biblitecarelor, care au susținut cu succes rapoartele de autoevaluare și interviul de performanță.

Lilia Grăjdian,bibliotecar din Gimnaziul Chipeșca, solicitantă a gradului unu de calificare, a dat dovadă de responsabilitate, creativitate, activism în calitate de bibliotecar.  O felicităm cu această ocazie și îndemnăm bibliotecarii școlari din instituțiile de învățământ să ia exemplu și să aspire la un grad de calificare .

 

Aurica Vlas, specialist coordonator-metodist DÎ