În incinta Instituției Publice Gimnaziul Alcedar, la 16 aprilie, s-a desfășurat seminarul teoretico-practic al bibliotecarilor școlari cu genericul ,, Biblioteca în serviciul copiilor: modernizare, diversitate , interactivitate”. Unul dintre obiectivele seminarului a fost ,, Eficientizarea activității bibliotecii școlare prin utilizarea variatelor forme de lucru, TIC-ului”. Cartea de vizită a fost prezentată de directorul instituției Alina Lopaci, unde au fost relatate date din istoria instituției și performanțele elevilor și ale colectivului. În cadrul atelierului de lucru s-a discutat despre elaborarea raportului statistic, atestarea cadrelor bibliotecare, cursuri de formare continuă etc.
Concursul ,, Prin lectură-spre cultură” organizat de Galina Țurcan, profesoară de istorie și educație civică, a demonstrat erudiția și ingeniozitatea elevilor, care au selectat diferite surse ca să găsească răspunsurile la întrebări. Medalionul literar –muzical ,, Familia –comoara copilului”, organizat de bibliotecara Nelli Popușoi, a întrunit copii , părinți, bunicuțe, profesori, care prin parteneriatul eficient au dovedit importanța familiei pentru societate.
Un efect puternic a avut Flach-mob-ul ,,Promovarea lecturii” , pregătit de Nelli Popușoi în colaborare cu profesoara de educație muzicală Olga Bulai. Muzica, dansul , citatele, sloganele, cărțile au trezit interesul copiilor de a deschide o carte.
Spre fine am vizitat muzeul școlii unde sunt expuse diverse exponate, colectate de copii și consăteni.Elevii au comentat unele exponate și au prezentat informații utile pentru bibliotecari.
Aurica Vlas, specialist coordinator-metodist DÎ






