martie
29
2019

”O viață frumoasă într–un mediu curat„

În ultimii ani majoritatea locuitorilor satului Poiana sunt conștienți de  faptul că într-o localitate curată, trăiesc oameni sănătoși. E datoria  fiecăruia să facă și să mențină curățenia, deaceea APL din sat, împreună cu Direcția Instituției Publice Gimnaziul Poiana au întocmit  un plan vast de salubrizare a localității.

Consituind un Comitet de inițiativă pentru  desfășurarea Bilunarului  Ecologic la început a fost organizat un raid prin localitate cu scopul  de a sensibiliza populația cu necesitatea și  importanța respectării stării  sanitare a gospodăriilor, străzilor și locurilor publice.

De rând cu membrii localității, elevii Instuției Publice Gimnaziului  Poiana s-au încadrat activ în activitățile de salubrizare, începând cu  teritoriul școlii și a terenurilor din preajmă, întrarea în sat, teritoriul  bisericii, parcului, în cimitir. Cu un deosebit entuziasm au participat  la amenajarea unei zone de agrement în centrul satului inițiat de APL.  S-a făcut ordine pe teritoriu și  s-au sădit arbori.

Urmează a mai fi realizate și alte activități:

”Rîu curat de la sat la sat”, ”Drum curat de la sat la sat”,  ”Stradă  curată de la poartă la poartă”

În timpul campaniei de salubrizare e important ca membrii localității  să conștientizeze faptul că curat este nu acolo unde se face curățenie,  dar acolo unde se menține.

 

                                      Realizat: Reu Nălea, cadru didactic de sprigin,

                                                     Instituția Publică Gimnaziul Poiana.