Ființa noastră, a celor de la nordul Moldovei, nu a
fost și nu va fi despărțită de tradițiile și obiceiurile străbune.
Din colțul acestei lumi, noi savurăm din izvorul
care ne moștenește cu mare drag tot ceea ce este legat de bunicii și străbunicii noștri. Ca dascăl, știu că prin cuvânt și cântec se preaslăvește frumusețea, vechimea națională, truda omului, aspirațiile unei nații și îndeamnă generațiile tinere spre venerare și recunoștință.
La data de 18.01.2019 elevii Centrului de Resurse al gimnaziului „S.S. Cibotaru” împreună cu alți colegi au participat la o frumoasă șezătoare sub genericul „Obiceiuri și tradiții cobîlene”.
Activitatea a avut ca scop dezvoltarea dragostei pentru portul național și tradițiile satului, educarea copiilor în spiritul păstrării și transmiterii tradițiilor din generație în generație, dezvoltarea simțului artistic și practicarea datinilor și obiceiurilor populare.
Programul șezătorii a cuprins: scenete cu tradițiile și obiceiurile neamului, colinzi, urături, cântece populare,poezii.
Frumosul, veselia și voia bună au fost prezente la activitate și au făcut ca toți să facă o călătorie imaginară în trecutul neamului nostru.Ne-am mai convins încă o dată că obiceiurile și tradițiile poporului sunt nemuritoare.
Aducem un cuvânt de mulțumire tuturor celor care s-au implicat activ în organizarea și desfășurarea acestei activități!



