decembrie
04
2018

Şcoala cea mai bună este aceea în care vezi alături de tine sufletele care-ţi sunt ca fraţii şi surorile. – Nicolae Iorga

La data de  30 noiembrie 2018, în Centrul de Resurse  din  IP Gimnaziul Simion Simion Cibotaru,

  1. Cobîlea, s-a desfășurat trainigul ”Colectivul școlar-a doua familie a mea” organizat de Bagrelia Emilia, psihopedagog SAP.

Acest training a avut un impact foarte pozitiv asupra beneficiarilor  CREI, unde copii s-au descătușat de emoții și au participat cu plăcere la toate activitățile propuse de coordonator.

Foarte inventiv a fost momentul cunoașterii reciproce, unde toți împreună- președinta CMI , psihopedagogul și  copii au menționat pe lângă nume, prenume și preferințele sale de a-și petrece timpul liber.

Cu o deosebită măestrie au fost obținute de la elevi opinii referitor la mediul social din școală :

  • la școală am foarte mulți prieteni;
  • îmi vine greu să-mi iau la revedere de la prieteni la sfârșitul lecțiilor;
  • în pauză deseori sunt invitat de alți copii să ne jucăm împreună;
  • colegii mă invită să particip la activități sportive;
  • îmi place să particip cu colegii la diferite activități;
  • la școală e mai bine ca acasă; ș.a.

Activitățile  interactive ca interviul,  jocul  „Merg, mă gândesc, te susțin” și multe altele au scos în evidență profesionalismul psihopedagogului și dragostea față de copii. De altfel elevii noștri au simțit acest lucru și au mers la o conlucrare foarte fructuoasă, învățând de la colegi și de la profesor foarte multe lucruri bune.

Elaborat: Doruc Elena, președinte CMI.