Stop violenței împotriva copiilor
„Violența este imorală pentru că ea priește mai degrabă urii decât dragostei. Ea distruge comunitatea și face fraternitatea imposibilă.”
În incinta IP LT A. Mateevici la data de 27.11.2018 s-a desfășurat primul seminar metodologic de prevenire a violenței cu genericul ,, Protecția copilului din prisma actelor normative. Rolul parteneriatului grădiniță-familie în asigurarea unui mediu prietenos copilului. Stop violenței împotriva copiilor” cu 31 manageri ai instituțiilor preșcolare din raion. Moderatori fiind: Rotari Nadejda-Șef Serviciul de Asistență Psihopedagogică; Bumbac Ion-psiholog; Bagrelia Emilia-psihopedagog.
La această activitate au fost prezenți și au luat cuvânt d-nul Nicolae Mîndru-Șef Direcție Învățământ Șoldănești, d-na Aurelia Muștuc-specialist principal metodist în învățământul preșcolar, d-na Daniela Lisnic-angajat al Inspectoratului de poliție-specialist superior al serviciului interacțiune comunitară.
Prin intermediul subiectului „Protecția copilului din prisma actelor normative”, propus la dispoziția managerilor instituțiilor preșcolare, d-na Nadejda Rotari a relatat despre actele normative. A analizat prin lucru individual și frontal fișa de sesizare a unui caz de violență, oferind totodată recomandări managerilor instituțiilor preșcolare întru prevenirea violenței, iar printr-o povestire emoțională a ridicat motivația de lucru a participanților.
Al doilea subiect discutat în cadrul seminarului a fost „STOP Violența împotriva copiilor” abordat din perspectiva psihologică de către d-nul Ion Bumbac. S-a discutat despre tipurile de violență, efectele violenței asupra copiilor în dependență de vârstă. Lucrând în grupuri managerii instituțiilor preșcolare au stabilit exemple de indicatori și consecințe ale abuzurilor emoțional, fizic, sexual, economic vizând pe educarea copiilor prin grijă, comunicare, răbdare.
Deoarece educarea, formarea și dezvoltarea personalității copilului sub aspectul intelectual și social este obiectivul de bază al colaborării grădiniță-familie, d-na Emilia Bagrelia a relatat despre „Rolul parteneriatului grădiniță-familie în asigurarea unui mediu prietenos copilului”, prin care s-a scos în evidență rolul managerului instituției preșcolare și modalitățile de concretizare a colaborării grădiniță-familie pentru o comunicare efectivă și eficientă bazată pe interesul copilului cît și asigurarea unui mediu prietenos copilului. S-a propus spre analiză diferite situații de problemă și identificarea soluțiilor de ameliorare a acestora.
„Copiii sunt ca oglinda: fac tot ce văd și ce aud. Fii o reflexie bună pentru ei.”
Kevin Heath
Elaborat: Bagrelia Emilia, psihopedagog în cadrul Serviciului de Asistență Psihopedagogică









