Adolescența
Adololescenţa este vîrsta schimbărilor profunde, este vîrsta riscurilor aşa au definit elevii clasei a IX – a din I.P.Gimnaziul Pohoarna noţiunea „Adolescenţă” în timpul trainingului „Relaţiile interpersonale între părinţi şi adolescenţi” organizat de Bumbac Ion psiholog SAP Şoldăneşti la data de 15.11.2018
Subiectul „Relaţiile interpersonale între părinţi şi adolescenţi” scoate în evidență vârsta adolescenței (pubertatea), care este o perioada delicată și dificilă atât pentru copii, cât și pentru părinţii acestora. Furtunile hormonale din corp, dar și evoluţia intelectuală și emoţională din adolescenţă predispun elevul la experimentarea unor trăiri noi, schimbări de dispoziție și la o mulțime de conflicte interioare și cu cei din jur.
D-nul psiholog a pus în discuţie idei despre schimbările, contradicţiile şi riscurile întîlnite în perioada adolescenţei, folosind lucrul în echipe:
I echipă—adolescenţi
II echipă—adolescenţi și părinţi
III echipă –părinţi
Trainingul a decurs într-o atmosferă interesantă. Echipele au evidenţiat şi analizat avantajele si dezavantajele vârstei adolescentine.
Probleme specifice adolescenţei
Elevii din clasa a 9 au accentuat următoarele probleme specifice vârstei de adolescent:
„nu ţinem cont deseori de riscurile la care ne supunem”;
„ne construim identitatea fără să ţinem cont de părerile adulţilor”.
Părinţii au comparat perioada de adolescență al copiilor săi cu perioada de adolescență a lor marcând deosebirile:
*responsabilitatea;
*încrederea în sine;
*ținuta vestimentară.
Domnul Ion Bumbac a evidenţiat căteva sfaturi utile părinţilor:
– Adolescenţa este perioada transformărilor, a trecerii dint-o etapă în alta a vieţii, perioada care necesită din partea părinţilor o atenţie mai deosebită și sporită.
– Adolescentul trebuie să fie încurajat în luarea deciziilor de unul singur, dar ajutat cu informații vaste pentru a face alegerea corectă.
– Adolescentul are nevoie de acordarea dreptului de intimitate.
Trainingul a luat sfirşit printr-un studiu de caz „Relaţia dintre mamă si fiica ei” .
Ca urmare a trainigului părinții au ajuns la următoarea concluzie:
„Anii adolescenței vor trece, iar dorinţa şi speranţa fiecărui părinte este că adolescentul lor va deveni un adult independent, responsabil şi comunicativ”.
Subiectul realizat a convins elevii, că adolescența înseamnă cea mai frumoasă perioadă din viață, cea mai plină de neliniști, izvorâtă din întrebările care înca își caută răspunsul, cea mai puțin echilibrată din punct de vedere emoțional din cauza necunoașterii locului pe care îl ocupă adolescentul în societate, si totuși febrile de a se lansa într-o viață rațională si armonioasă.
Tatiana Costaș, CDS, I.P. Gimnaziul Pohoarna.





