Examenele, sesiunea 2018, au pus în faţa candidaţilor sarcini de lucru menite a le oferi oportunutăţi reale de demonstrare şi aplicare practică a competenţelor ce au fost formate pe parcursul învăţării disciplinelor şcolare.
Examenele de absolvire a treptei gimnaziale şi liceale au fost desfăşurate conform orarului examenelor de absolvire, sesiunea 2018, aprobat de Ministerul Educaţiei, Culturii şi Cercetării. Potrivit acestui grafic, examenele de absolvire a treptei gimnaziale s-au desfăşurat în perioada 4-14 iunie, de bacalaureat în perioada 8-19 iunie.
În raion au fost înscrişi la examenele de absolvire a treptei gimnaziale 420 de candidaţi, înclusiv 5 restanţieri din anul precedent de studii. Absolvenţii clasei a IX-a au susţinut în acest an examene la matematică, limba de instruire şi istoria românilor și universală. Elevii din școlile cu instruire în limba rusă au susținut și un examen la limba și literatura română. În urma rezultatelor sesiunii de bază au fost înregistrate rezultate bune. Cu toate acestea examenele actuale au pus în evidenţă lipsa de atenţie, concentrare a candidaţilor, incapacitatea lor de a procesa inteligibil sarcinile propuse, de aceea au fost atestate 59 de note negative din 1260 sau promovabilitatea este de 95,4%. Candidaţii ce au obţinut note negative în sesiunea de bază au posibilitatea de a susţine examenul în sesiunea suplimentară ce se va desfăşura în Centrul raional de susţinere a examenelor în liceul teoretic “A. Mateevici” Şoldăneşti în perioada 4-6 iulie 2018.
În treapta liceală s-au înscris pentru susţinerea examenelor de bacalaureat 98 de candidaţi din liceele “A. Mateevici” Şoldăneşti, “Ştefan cel Mare” Şoldăneşti şi Cotiujenii Mari. Din ei 24 la profilul real şi 74 la profilul umanistic. La sesiunea de bază absolventa Negru-Vodă Gabriela a obţinut 3 note de 10 şi o notă de 9, iar Zănoagă Elizaveta o notă de 10 la disciplina solicitare biologia. Candidaţii au obţinut o promovabilitate de 88% sau 47 de note negative din 392. Candidaţii ce au obţinut note negative au posibilitatea de a susţine examenele în sesiunea suplimentară în perioada 17-20 iulie curent.
Maria Gonţa, specialist metodist DÎ
