aprilie
26
2018

Vizită în teritoriu a reprezentantului MECC

La data de 21 aprilie în incinta Consiliului Raional Șoldănești, sala de protocol , managerii instituțiilor de învățământ preuniversitar din raion, colaboratorii  Direcției Învățământ Șoldănești, președintele Consiliului raional, d-na Rotundu Svetlana împreună cu reprezentantul Ministerului Educației, Culturii șu Cercetării, d-na Prisăcaru Angela întruniți într-o ședință de lucru, prezidată de șeful DÎ, d-nul Mîndru Nicolae  au analizat un set de documente reglatorii, dar deja din perspectiva implementării lor în instituțiile de învățământ:

  1. Nomenclatorul tipurilor de documentație școlară si rapoarte în învățământul general.
  2. Metodologia privind repartizarea timpului de muncă a personalului didactic din instituțiile de învățământ general.
  3. Evaluarea și dezvoltarea comportamentului elevilor din învățământul primar si secundar (ord.ME nr.1090 din 29.12.2016).

Reieșind din practica de lucru managerii au relatat și s-au expus asupra problemelor întâlnite în procesul de implementare și au înaintat propuneri pentru îmbunătățirea și perfecționarea acestora.

Directorii au menționat că nomenclatorul tipurilor de documente este eficient și debirocratizat real. Referitor la metodologia privind repartizarea timpului de lucru  este importantă semnarea Acordului Suplimentar la Contractual Individual de Muncă  între angajat și angajator referitor la repartizarea concretă a timpului de muncă a fiecăruii cadru didactic. Un alt domeniu adus în discuție s-a referit la grila de evaluare a comportamentului elevului, majoritatea managerilor fiind de acord că dirigintele trebuie să supravegheze elevul, făcându-și notițe în grila respectivă.

Lucrul în ateliere a fost foarte productiv, colegial, d-na Prisăcaru Angela  a răspuns la toate întrebările parvenite, aducând dovezi, venind cu sugestii, recomandări, a ascultat atent și argumentele managerilor, s-au făcut trimiteri și la alte documente reglatorii utile. Toate propunerile managerilor au fost discutate și analizate, notate și înaintate Ministerului Educației, Culturii și Cercetării.

Dezbaterile au continuat în Gimnaziul Olișcani, colectivul didactic fiind foarte activ și deschis pentru un dialog constructiv.

Apreciem faptul că vocile celor din teritoriu se fac auzite, că sunt prezenți în ședințe de lucru reprezentații tuturor nivelelor: manager Instituție Publică, Driecție Învățământ, Consiliul Raional, Minister, se vorbește deschis, sunt criticate sau apreciate la justa valoare lucrurile. Acestea toate oferă încredere, asigură transparență, dar sunt și temelia succesului pentru viitorul imediat.

 Mantea Svetlana, director Gimnaziul ”S.S.Cibotaru” Cobîlea