La data de 16 februarie 2018, Consiliul Școlăresc al elevilor din satul Samașcani a organizat unTârg al clătitelor pentru toți elevii gimnaziului. Banii colectați în urma târgului de clătite au fost donați în scop caritabil pentru o elevă a clasei a 8-a. Datorită acestor elevi bravi, în frunte cu Banari Zinaida ,profesoră de istorie și educație civică, micuța Antonela nu își mai face griji de sănătatea sa.
De bunătate au dat dovadă și membrii CȘ de la L/T ,,Alexei Mateevici” Șoldănești, care au pus mână la mână pentru a-l susține pe colegul lor – Nicușor Untilă la concertul său din data de 25 martie, 2018, însatulOlișcani. Alături de el au fostcolegiisăi cu susținere morală și vorbe bune.
În acest sens, Consiliile Elevilor promovează bunul simț și receptivitatea, pentru că asta ne face oameni – să luăm atitudine la nevoile celorlalți. Iar acum, în preajma sfintelor sărbători de Paști, vă îndemnăm să faceți un bine cu și mai multă dragoste și milostivenie!
Departamentul Mass-Media, Consiliul Școlăresc, gimnaziul Șămășcani


