În perioada 22 februarie- 22 martie 2018 s-a desfășurat etapa raională a concursului național ,, Holocaust : istorie și lecții de viață”. Invitați de a se implica în concurs erau elevii din clasele VIII- XII prin depunerea eseurilor la tema indicată. Aducem mulțumiri tuturor participanților: 10 din treapta liceală și 7 din treapta gimnazială, care s-au încadrat în concurs, au scris eseuri creative, argumentate, analizând cauzele și consecințele holocaustului și propunând soluții tolerante de depășire a problemei în cauză.
Premianți ai concursului național, etapa raională ,,Holocaust : istorie și lecții de viață”, au devenit: treapta gimnazială – Tîltu Doinița, elevă în clasa IX din gimnaziul Pohoarna (coordonator profesorul de istorie Groza Ruslan, grad didactic I) și treapta liceală -Bobeică Valeria, elevă în clasa XI a liceului teoretic ,, A. Mateevici” Șoldănești (coordonator profesoara de istorie Lesnic Victoria, grad didactic I).
Urăm succese premianților la etapa republicană.
Margareta Barbus,
specialist metodist.
