Concursul a avut drept scop promovarea bunelor practici manageriale, valorificarea experiențelor de succes și aprecierea profesionalismului cadrelor de conducere din instituțiile de învățământ ale raionului.
În cadrul ediției curente au participat 4 candidați, după cum urmează:
• categoria „Directori instituții de învățământ preșcolar” – 1 participant;
• categoria „Directori și directori adjuncți instituții de învățământ secundar” – 3 participanți.
În urma evaluării dosarelor și a prestației participanților, juriul concursului a stabilit următorul clasament:
Categoria Directori instituții de învățământ preșcolar
Premiul I, cu înmânarea diplomei și a suportului bănesc în sumă de 3000 lei:
– Victoria Ciburciu, directoare Grădinița de copii s. Șipca.
Categoria Directori și directori adjuncți instituții de învățământ secundar
Premiul I, cu înmânarea diplomei și a suportului bănesc în sumă de 3000 lei:
– Elena Doruc, directoare IP Gimnaziul „S. S. Cibotaru” Cobîlea.
Premiul II, cu înmânarea diplomei și a suportului bănesc în sumă de 2000 lei:
– Claudia Cazac, directoare IP Gimnaziul „D. Matcovschi” Vadul-Rașcov;
– Natalia Grosu, directoare adjunctă IP Gimnaziul „A. Grosu” Dobrușa.
Direcția Învățământ adresează felicitări tuturor participanților concursului pentru profesionalismul, responsabilitatea și contribuția adusă la dezvoltarea managementului educațional de calitate.
Diana Oprea, șefa Centrului Metodic
