decembrie
01
2025

Securitatea electrică în viziunea copiilor

În perioada 22-28 noiembrie elevii claselor I-IX-a au participat la ediția a IV-a a Concursului național de desene cu subiectul „Securitatea electrică în viziune copiilor”, organizat de Agenția Națională pentru Reglementare în Energetică. Concursul are scopul de a crește gradul de informare a copiilor și tinerilor privind măsurile de Securitate electrică la utilizarea receptoarelor electrocasnice.

Direcția Învățământ a colectat 72 de lucrări din instituțiile de învățământ general: Gimnaziul Găuzeni – 8 desene, Gimnaziul Alcedar – 2 desene, Gimnaziul Olișcani – 6 desene, Gimnaziul „D. Matcovschi” Vadul Rașcov – 6 desene, Gimnaziul „S.S. Cibotaru” Cobîlea – 2 desene, LT Răspopeni – 12 desene, LT „Ștefan cel Mare” Șoldănești – 18 desene, Centrul de Creație a Copiilor Șoldănești – 2 lucrări, Școala de Arte Șoldănești – 34 desene.

Aceste creații vor fi evaluate de către persoanele responsabile de desfășurarea concursului din cadrul Agenției Naționale pentru Reglementare în Energetică în perioada 01-15 decembrie. Cele mai bune desene urmează să fie utilizate pentru realizarea unui set de pliante informative, care vor fi distribuite în toate instituțiile de învățământ din țară. Elevii, lucrările cărora vor fi menționate cu premii, vor primi Locul I – telefon, Locul II – tabletă, Locul III – ceas inteligent – la nivel național și locul I – căști in-aer, locul II – boxă, Locul III – căști over-ear – la nivel de servicii teritoriale.

Direcția Învățământ mulțumește cadrelor didactice pentru informarea elevilor cu regulile de protecție privitor la securitatea electrică, pentru motivarea elevilor de a participa, dorește succese la etapa națională tuturor concurenților.

Aurica Vlas, specialist superior