Pe 28 mai 2025, Căminul de Cultură „G. Coșbuc” din orașul Șoldănești a fost gazda unui eveniment deosebit: Gala Laureaților 2025, dedicată recunoașterii performanței, creativității și implicării remarcabile a elevilor, cadrelor didactice și instituțiilor din raion.
Evenimentul a inclus nominalizări la patru domenii esențiale pentru formarea tinerilor și dezvoltarea comunității: Știință și Inovație, Artă și Cultură, Sport, Voluntariat.
Gala a fost deschisă printr-un mesaj de salut din partea Șefului Direcției Învățământ Șoldănești, Boris Volontir, care a subliniat importanța valorificării talentului și implicării tinerilor în viața comunității.
Oaspeții de onoare: Președinta raionului Șoldănești, Pînzari Aliona; Șefa-adjunctă a Oficiului Teritorial Orhei al Cancelariei de Stat, Aurica Condrea; Vicepreședintele raionului, Nicolae Mindru, au adresat mesaje de apreciere și susținere pentru toți cei implicați în procesul educațional, subliniind rolul esențial al școlii în modelarea viitorului.
Evenimentul a fost moderat, într-un ritm dinamic și plin de emoție, de către Bogdan Bobeico și Octavia Tulbea, elevi ai LT „Alexei Mateevici” Șoldănești.
Pentru a celebra fiecare domeniu în parte, după fiecare serie de nominalizări, publicul a fost încântat de pauze artistice susținute de elevi talentați din instituțiile: Liceul Teoretic „Ștefan cel Mare” Șoldănești, Liceul Teoretic Răspopeni, Liceul Teoretic Cotiujenii Mari, Liceul Teoretic „Alexei Mateevici” Șoldănești, Școala de Muzică Șoldănești.
Gala Laureaților 2025 a fost mai mult decât un eveniment festiv – a fost un omagiu adus muncii, curajului și pasiunii celor care, zi de zi, contribuie la construirea unui viitor mai bun prin educație, artă, sport și implicare civică.
Felicitări tuturor laureaților! Fiecare decernare a fost o recunoaștere binemeritată și un imbold pentru a merge mai departe cu aceeași dăruire și încredere.
Diana Oprea, șefa Centrului Metodic











