În perioada septembrie- octombrie 2024 s-a realizat activităţi de formare pentru trei grupe de cadre de conducere şi didactice din Instituţiile de Educaţie Timpurie graţie Programului Naţional „Investim în Educatori”, iniţiat de Ministerul Educaţiei şi Cercetării.
Am abordat subiectul educaţiei de gen, explicând conceptele de egalitate şi echitate de gen în educaţia timpurie. Am accentuat necesitatea eliminării steriotipurilor de gen în activităţile educaţionale cu copiii. Procesul de formare a fost structurat întru-un mod interactiv şi experienţial, punând accent pe învăţarea prin practică şi colaborare. Mulţumim formabililor pentru implicarea activă şi feedback constructiv.
Gratitudine cadrelor de conducere pentru asigurarea bună a condiţiilor din următoarele instituţii de învăţământ preşcolar: Morari Olga, Grădiniţa de copii „Mărţişor” Şoldăneşti, Peşterean Nadejda, Grădiniţa de copii „Andrieş” Şoldăneşti, Băţ Nadejda, Grădiniţa de copii „Ghiocel” Chipeşca.
Succese tuturor participanților.
Aurica GALBUR, metodistă principală








