octombrie
08
2024

Ziua Profesională a Lucrătorilor din Învățământ

Evenimentul festiv dedicat Zilei Profesionale a Lucrătorilor din Învățământ s-a desfășurat în incinta Căminului Cultural ”G. Coșbuc” or. Șoldănești.

Festivitatea a început cu mesajul de felicitare a șefului Direcției Învățământ Șoldănești, dl Boris Volontir.

Invitați de onoare: dna Aurica Condrea, șef adjunct Oficiul Teritorial Orhei al Cancelariei de Stat; dna Aliona Pînzari, președinta raionului Șoldănești.

Pentru activitate prodigioasă, competență profesională, dedicare și perseverență în promovarea educației de calitate au fost decernate Diplome de Onoare ale Guvernului RM, Ministerului Educației și Cercetării, Consiliului Raional Șoldănești, Direcției Învățământ Șoldănești, CSRT Șoldănești din DEȘ.

Au fost înmânate diplome și premii bănești, acordate de către Consiliul Raional Șoldănești, învingătorilor la Concursurile ”Pedagogul Anului”, etapa raională; ”Managerul Anului”; ”Cea mai pregătită instituție de învățământ către începutul anului școlar 2024-2025”.

Atmosfera de sărbătoare a fost întregită de către elevii din LT ”Alexei Mateevici”, LT ”Ștefan cel Mare”, Centrul de Creație a Copiilor și Școala de Muzică din or. Șoldănești.

Gratitudine și considerație tuturor care au participat la organizarea acestei frumoase sărbători, dedicată celor care au misiunea nobilă de a sculpta caractere și a forma personalități – dragii noștri Pedagogi!

Diana Oprea, șefa Centrului Metodic