mai
02
2024

Vizite de studiu în Instituţiile de Educaţie Timpurie

Motto: ,, Exemplul este cel ma bun percept”. (Aesop)

Conform planului de activitate a Direcției Învățământ Șoldănești la data de 25 aprilie 2024 au fost organizate vizite de studiu în Grădiniţa de copii: ,,Andrieş” Şoldăneşti, directoare Peşterean Nadejda, ,,Mărţişor” Şoldăneşti, directoare Morari Olga, ,,Îngeraşul” Parcani, directoare Chilimaru Angela, ,,Scufiţa Roşie” Olişcani, director interimar Popa Sergiu, ,,Ghiocel” Sămăşcani, directoare Luca Nelea, ,,Romaniţa” Fuzăuca, directoare Svinarciuc Ludmila.

Scopul vizitei fiind promovarea schimbului de bune practici în dotarea, amenajarea creativă a sălilor și terenului de joacă pentru copiii de vârstă preşcolară. Managerii, cadrele didactice din instituțiile nominalizate au prezentat spațiile educaționale în cel mai original mod: de la salutul virtual și inițierea în program până la întâmpinarea oaspeților cu pâine, cântec, dans şi voie bună.

Organizarea mediului educațional au impresionat directorii – oaspeți: panourile, fișierele pentru părinți create manual cu multă dragoste de educatoare, ungherașul grupelor, salutul grupei de pe ușă formate diferit, estetic în fiecare instituție, terenurile de joacă dotate cu jucării procurate, unele confecționate din materiale reciclabile, pavilioanele atractive pentru jocul copiilor în aer liber. Managerii şi cadrele didactice depun efort, muncă și suflet pentru îmbunătăţirea şi menţinerea mediului educaţional zi de zi.

Recunoștință pentru munca asiduă a DVS şi sperăm că veţi fi un bun exemplu pentru alte cadre din IET. Vă dorim sănătate şi realizări noi în continuare.

Galbur Aurica, metodistă principală