La data de 3,4 februarie a fost dat startul Olimpiadei școlare raionale la disciplinele de concurs Matematica și Educația muzicală-03.02 și Biologia, Limba și Literatura română-04.02. Acest concurs este organizat anual de către Ministerul Educației și Cercetării în baza testelor unic elaborate de MEC. Unul dintre obiectivele prioritare este identificarea, stimularea elevilor capabili de performanțe înalte.
La etapa raională au fost delegați elevii lideri în clasament la disciplina de concurs de la etapa locală. În acest an au participat la disciplina Matematica: clasa a VII-8 elevi, clasa VIII-a -11 elevi, clasa a IX-a-11 elevi, clasa X-3 elevi, clasa a XI-a-2 elevi, clasa a XII-a-2 elevi, la disciplina Educația muzicală a participat din clasa a VIII-a-9 elevi. La disciplina Biologia au fost prezenți 31 elevi: clasa a IX-a -13 elevi, clasa a X-a- 6 elevi, clasa a XI-a-5 elevi, clasa a XII-a -7 elevi. La disciplina Limba și literatura română au concurat 35 elevi: clasa a IX-a- 14 elevi, clasa a X-a-5 elevi, clasa a XI-a 7 elevi, clsa a XII-a -9 elevi. Elevii cu performanțe înalte vor participa la etapa republicană. Rezultatele vor fi expediate luni 05.02 în instituțiile de învățământ. Direcția Învățământ urează succese mari tuturor elevilor, participanți la olimpiadă.
Echipei mangeriale a LT,,A. Mateevici”Șoldănești, dna Lucia Stihari, director adjunct, le aducem mulțumiri pentru crearea condițiilor foarte bune pentru desfășurarea olimpiadei școlare.
Aurica Vlas, șefă interimară







