Conform planului de activitate a Direcției Învățământ Șoldănești la data de 10 octombrie 2023 au fost organizate vizite de studiu în Grădiniţa de copii ,,Spicuşor” Pohoarna, directoare Dabija Rodica şi Şcoala primară –grădiniţă Rogojeni, directoare Railean Olga. Scopul vizitei fiind promovarea schimbului de bune practici în dotarea, amenajarea creativă a sălilor și terenului de joacă pentru copiii de vârstă preşcolară. Directoarele, cadrele didactice din instituțiile nominalizate au prezentat spațiile educaționale în cel mai original mod: de la salutul și inițierea în program până la întâmpinarea oaspeților cu pâine și bucheţele de flori frumoase.
Multe din specificul amenajării mediul educațional au impresionat conducătorii de instituţii – oaspeți: fișierele pentru părinți create manual de educatoare, ungheraşele patriotice ale grupelor amenajate diferit în fiecare instituție, mobilierul funcțional, salutul grupei de pe ușă, terenurile de joacă dotate cu jucării procurate, unele confecționate din materiale reciclabile și ghiveciuri cu flori multicolore. Cadrele didactice şi manageriale depun efort, muncă și suflet pentru îmbunătățirea mediului educaţional zi de zi.
Apreciem la justa valoare această munca asiduă a DVS şi sperăm că veţi fi un bun exemplu pentru cadrele debutante.
În cadrul vizitei de studiu a fost exploatat de către participanţi şi traseul turistic din satul vechi Rogojeni, aflat pe malul râului Răut. În calitate de ghid pe parcursul traseului s-a oferit a fi domnul primar Alexei Burlacu, complectat pe alocuri de dna Ala Stîrcu, specialist în proiecte investiţionale, implementate la nivel local, pentru a promova acest traseu și de dna Olga Railean, directoarea scolii primare- grădiniță. Parcursul turistic a început cu prima oprire la Stâlpul “Cărăuşului” ca mai apoi să continue cu “Semiluna Turcilor”, Biserica veche (1824), ş.a. Totuşi cele mai atractive au părut a fi popasurile la “Puntea Îndrăgostiţilor” şi Başca lui Mihail Ţara – Muzeul localităţii, ce reprezintă un bordei săpat în stâncă, în care au crescut 5 copii. Drumurile de ţară, pe alocuri pietroase, “Gurmazul” şi relieful stâncos a localităţii, au impresionat mult vizitatorii: unii uluiţi iar alţii mai obişnuiţi cu astfel de anturaş peizajistic. Popasul final, cu reflecţii şi schimb de impresii s-a realizat deasemenea în aer liber, la Foişorul de pe malul bătrânului râu Răut – care, pare că necesită a fi înscris în Cartea Roşie. Sperăm ca această vizită să rămână în amintirea participanţilor ca un pas între timpul trecut, prezent şi viitor, iar locuitorii din localităţile rurale să se inspire, pentru a identifica cele mai atractive soluţii, astfel încât, satele de unde provin, să nu rămână uitate, sau chiar dispărute de pe harta Republicii Moldova în viitor.
Galbur Aurica, metodistă principală Direcţia Învăţământ Şoldăneşti














