Direcția Învățământ în colaborare cu Consiliul Raional al Elevilor (CRE), acum în vacanța de primăvară, a organizat o întâlnire cu șefa Direcției Învățământ, Violeta Popa.
Printr-un joc-energizant, organizat de CRE, participanții la întâlnire s-au înviorat, au testat atenția, a fost creată o atmosferă bună de lucru. Discuția relevantă cu șefa Direcției Învățământ, dna Violeta Popa, a început cu o relatare despre activitatea în domeniu. Elevii au adresat întrebări referitor la calitățile managerului de succes, biografie, formare profesională, dificultăți, situația în domeniul învățământului, performanțe, chiar și întrebări personale la care doreau să afle părerea șefei direcției. Membrii CRE au acumulat multe informații importante, au primit răspunsuri la întrebări.
La activitate membrii CRE, care sunt vocea elevilor din instituția pe care o reprezintă, au relatat despre activitățile desfășurate în perioada ianuarie – martie cu implicarea activă a Consiliilor Elevilor din instituțiile de învățământ, despre care au postat poze și informații, videouri pe paginile Facebook a instituțiilor și ale consiliilor. Cele mai preferate activități au fost: „Dragobete”, „Săptămâna Lecturii și a Cititului Împreună”, „Mărțișor”, „Ziua Internațională a Femeii”, „Ziua de naștere a poetului Grigore Vieru” etc
În lunile ce urmează CRE va monitoriza completarea chestionarului online privitor la Bullying în școală până la 15 martie. Vor organiza activitățile planificate pentru această perioadă.
Aurica Vlas, specialist superior








