septembrie
07
2022

„Educație de calitate – între provocări și oportunități”

În fiecare an, luna august aduce cu sine tradițional Forumul raional al cadrelor didactice organizată de OLSDÎ (Organul Local de Specialitate din Domeniu Învățământ). La data de 26.08.2022, Direcția Învățământ Șoldănești a organizat Forumul Raional al cadrelor didactice cu genericul: „Educație de calitate – între provocări și oportunități”, care a anticipat startul unui nou an de studii. Activitatea s-a desfășurat în format mixt (atât cu prezență fizică, cât și în format online) și a adunat 150 de persoane cu prezență fizică: conducerea raionului, specialiști ai DÎ, manageri ai instituțiilor de învățământ general, parteneri educaționali, cadre didactice din  instituțiile de învățământ din raion.

Oaspeții de onoare a evenimentului au fost:

– Președintele raionului, dnul Mîndru Nicolae
– Președintele Consiliului Raional Șoldănești al Federației sindicale a Educației și Științei, dna Bodiu Vilena

Dna Violeta Popa, șefa Direcției Învățământ Șoldănești a prezentat rezultatele activității sistemului educațional din raion în anul de studii 2021-2022, relatând despre practicile de succes și performanțele sistemului educațional din raion.

Forumul Raional al cadrelor didactice a fost precedat de dezbateri pe platforme de discuții, în cadrul cărora au fost elucidate probleme și soluții, iar reprezentanții atelierelor în cadrul forumului au prezentat problemele și soluțiile identificate.

Dnul Groza Ruslan,  directorul IPG Pohoarna – delegat de către comunitatea directorilor instituțiilor de învățământ secundar; dna Olari Tatiana,  director adjunct instruire IPLT Cotiujenii Mari – delegat de către comunitatea directorilor adjuncți instruire; dna Ciobanu Sorina,  directorul școlii de muzică Șoldănești – delegat de către comunitatea directorilor învățământului extrașcolar, dna Cazac Claudia , director adjunct educație IPG ,,D. Matcovschi” Vadul Rașcov – delegat de către comunitatea directorilor adjuncți educație; dna Popa Cristina,  profesoară de biologie IPLTCotiujenii Mari – delegată de către comunitatea cadrelor didactice; dna Gîrlea Svetlana, directorul grădiniței de copii Climăuții de Jos – delegată de către comunitatea directorilor instituțiilor preșcolare; dna Ciobîrca Lina, psihopedagog Serviciul de Asistență Psihopedagogică – delegată de către comunitatea cadrelor didactice de sprijin au abordat probleme specifice, cu care se confruntă instituțiile din raion, dar și, respectiv, soluții eficiente pentru depășirea acestora, direcții prioritare pentru noul an de studii, care vor fi un vector comun de dezvoltare pentru toate instituțiile de învățământ din raion.

În acest an, rândurile comunității pedagogice din raion s-au completat cu un  tânăr specialist și cu un mesaj de îndrumare a venit dna Luca Inga, directorul Instituţiei Publice gimnaziul Sămășcani.

În mesajul său, Președintele raionului –  dnul Mîndru Nicolae a felicitat  comunitatea educațională cu începutul anului școlar, dorindu-le tuturor succese și rezultate deosebite în activitatea de zi cu zi. La fel, a menționat că educația rămâne a fi o prioritate și administrația raionului are toată încrederea în crearea unei noi generații elevate. Dnul Burlacu Alexei, primarul satului Rogojeni a adus sincere mulțumiri tuturor pedagogilor pentru efortul nobil de educare a tinerei generații, cu urări de sănătate și speranță spre un viitor frumos.

La final dna Popa Violeta, șefa Direcției Învățământ și-a  exprimat profunda recunoştinţă pentru activitatea pe parcursul anului de studii de către cadrele didactice din raion, colegilor de la DÎ, susţinerea acordată de Consiliul Raional, Ministerul Educaţiei şi Cercetării al R.Moldova.

În cadrul forumului s-a pus accent pe promovarea bunelor practici și implicarea activă a comunității în procesul educației, căci doar împreună se poate ajunge la un rezultat dorit. În acest context este necesar ca societatea să realizeze o schimbare de valori, atitudini și comportamente la nivelul tuturor factorilor sociali implicați în susținerea educației… ”.