martie
11
2022

Cultura organizațională a instituției de învățământ-factor de asigurare a calității educației

La data 01.03.2022, în format on-line, în IP LT ”Ștefan cel Mare” Șoldănești, s-a desfășurat seminarul metodic raional cu directorii instituțiilor de învățământ din raion cu subiectul ,,Cultura organizațională a instituției de învățământ – factor de asigurare a calității educației. Viziune și strategii.”

Seminarul a început cu un mesaj de susținere și încurajare, adresat de către șeful Direcției Învățământ, dna Popa Violeta, subliniind importanța elaborării și implementării proiectelor de dezvoltare a instituției. Participanții la seminar au fost întâmpinați cu un salut virtual de către elevi, cadre didactice și directorul IP LT ”Ștefan cel Mare” Șoldănești. Cartea de vizită a instituției a fost prezentată de către dna Oleinic Elena, director-adjunct instruire, care a relatat despre schimbările majore din instituție din ultimii ani, dar și despre implicările cadrelor didactice  în proiecte educaționale și performanțele obținute.

Seminarul a continuat cu prezentarea realizată de către dna Oprea Diana, șef Centrul Metodic, care a explicat care este procesul elaborării proiectelor de dezvoltare instituțională, accentuând că în egală măsură sunt importante și partea strategică, și partea operațională a PDI.

Dna Gonța Raisa, directorul instituției, a vorbit despre activitățile realizate în instituție la fiecare etapă a Procesului de dezvoltare continuă a Instituției.

În cadrul atelierului de lucru cu privire la evaluarea gradului de realizare a obiectivelor proiectate, dirijat de către dna Gonța Raisa, au fost prezentate următoarele subiecte:

  • Dl Garabajiu Teodor, profesor de geografie, despre îmbunătățirea sistemului de iluminare în sălile de studiu în cadrul proiectului ,,Accelerarea adoptării bunelor practici privind dezvoltarea durabilă a mediului școlar’’;
  • Dle Lisnic Victoria, învățătoare și Rusu Elena, director-adjunct educație, despre asigurarea condițiilor sanitaro-igienice în școală în cadrul ,,Parteneriatului cu Corpul Păcii’’;
  • Dna Oleinic Elena, director-adjunct instruire, despre ,,Modernizarea infrastructurii instituției’’.
  • Dna Mîndru Ala, profesoară de limba și literatura română, despre implicarea activă a tuturor cadrelor didactice în formarea vorbitorului cult de limba română, în cadrul proiectelor ,,Ambasadorii limbii române’’ și ,,Pro Lectura”;
  • Dna Babcinețchi Ana, profesoară de limba engleză, despre stimularea creativității elevilor prin implicarea în proiecte comunitare ,,Pupils in Action’’;
  • Dna Sandic Alina, profesoară de limba engleză, despre dezvoltarea capacității de a interacționa și a comunica în limba engleză, promovarea dialogului între instituțiile partenere în cadrul proiectului ,,Ursulețul călător’’.

S-a finalizat seminarul cu sesiunea de întrebări și comentarii.

Administrația instituției aduce mulțumiri dnei Oprea Diana, șef Centrul Metodic, pentru consiliere metodologică și tuturor celor care s-au implicat în organizarea eficientă a seminarului.

Gonța Raisa, director IP LT ”Ștefan cel Mare” Șoldănești