Adolescența este considerată o parte spectaculoasă din viața individului, cu
,, fluturi în stomac ” și ,,furtuni de euforie”, însă pe de altă parte este și cea mai dificilă perioadă cu o adunătură de neclarități și gânduri confuze.
Este momentul când organismul trece printr-o serie de modificări rapide și când oamenii încep să-și contureze relații sociale, când simt nevoia de independență și libertate în acțiuni, iar apartenența la grup se manifestă mai evident decât în orice altă perioadă a vieții.
În acest context, tinerii se desprind de sub tutela parentală și pleacă în căutarea propriilor idealuri, însă abilitatea lor de a lua decizii este departe de o gândire adultă.
Pentru a-și prezenta propria personalitate, curajul și independența în grupurile sociale mulți adolescenții ascund inhibiția, timiditatea, fricile apelând la consumul de alcool, tutun și alte substanțe toxice. De asemeni copii fac abuz de substanțe toxice în cazul când au dorința de a se afirma, de a se distra, relaxa sau de a se simți maturi.
Una din cauzele principale de deces în rândul adolescenților sunt accidentele auto cauzate de neexperiența de a conduce și consumul excesiv de alcool. Consumul de alcool scade inhibițiile specifice vârstei si predispun adolescentul la o viața sexuala necorespunzătoare și neprotejată care crește riscul contactării unei boli cu transmitere sexuală sau apariției unei sarcini nedorite, dezvoltarea unor maladii anevoioase, pierderi de memorie și altele…
Reieșind din problematica societății în rândul elevilor și adolescenților, psihologii din instituțiile de învățământ raionale au fost întruniți într-un atelier de lucru în format online cu tematica: Lucrul psihologului școlar în raport cu viciile elevilor: consum de alcool, tutun și alte substanțe toxice.
La atelierului de lucru din cadrul activității ,, Școlii Experiențelor Avansate” au contribuit cu o comunicare următorii psihologi școlari: Grădinari Valentina-L/T ,,A. Mateevici”, Artin Tatiana- L/T Răspopeni, Gîrlea Tamara- L/T Cotiujenii Mari.
Fiecare specialist psiholog a dezvoltat problematica subiectului la nivel de instituție, implicând în sondaje, activități teoretice și practice elevii din toate treptele de învățare.
Scopul intervenției psihologice pe domeniul subiectului expus mai sus a fost conștientizarea efectelor negative pricinuite individului la nivel de sănătate fizică și mintală. Învățarea elevilor de a spune ,, NU” tentațiilor cu impact negativ asupra dezvoltării intelectuale și spirituale.
Psiholog SAP, Țurcan Cristina











