decembrie
07
2021

Managementul organizaţional în Instituţiile de Educaţie Timpurie

La 30 noiembrie 2021 s-a desfășurat seminarul teoretico-practic raional, on-line, cu cadrele de conducere, subiectul: ,, Managementul organizaţional în  IET”, în incinta Grădiniţei -creşă ,, Îngeraşul” satul Parcani. Cu mesaj de susținere și apreciere a efortului depus pentru organizarea seminarului a intervenit şefa Direcţiei Învăţământ, doamna Popa Violeta, care a accentuat importanța unui climat organizațional pozitiv în instituțiile de învățământ.

Obiectivele stabilite:

  • Valorificarea documentelor de politici educaţionale, acte normative ce reglementează managementul
  • Formarea continuă a cadrelor de conducere în cheia exigențelor noilor cerinţe.

Conţinutul tematic a fost ghidat de către specialistul responsabil de educaţia timpurie, Muştuc Aurica. Consiliul pedagogic, ca activitate practică, a fost realizat de managerul Grădinței-creşă ,,Îngeraşul” satul Parcani, Chilimaru Angela în colaborare cu educatorii: Japcian Natalia, Gorban Anna. Cadrele didactice acceptă şi promovează noile tehnologii educaţionale pentru obţinerea performanţelor în procesul instructiv-educativ.

Participanții au apreciat strategiile si modalităţile actuale aplicate in cadrul seminarului. Managerii au fost motivati spre colaborare, schimb de experiență în perspectivă şi desiminarea practicilor de succes.

Muştuc Aurica, metodist principal.