Ȋn fiecare an, la 3 decembrie este marcată Ziua Internaţională a Persoanelor cu Dizabilităţi . Data a fost stabilită ȋn 1992, de Adunarea Generală a ONU, pentru ca populaţia să ȋnţeleagă efectele dizabilităţilor şi pentru a combate discriminarea.
ONU doreşte ca ȋntreaga lume să devină mai responsabilă ȋn ceea ce priveşte integrarea persoanelor cu dizabilităţi.
Handicapurile sau diazibilitațile pot apărea în orice moment al existenței, înainte sau după naștere, în mod brusc sau progresiv.
Potrivit unui comitet de experți OMS, principalele cauze ce pot genera un handicap sunt: malnutriția, bolile transmisibile, afectiunile cronice cardiovasculare, pulmonare, psihice și neurologice, bolile de origine genetică, alcoolismul, toxicomania.
Aproximativ 15% din populaţia lumii suferă de un handicap. Persoanele cu dizabilităţi, mai ales cei cu probleme de comportament, sunt deseori marginalizaţi, înjosiți, degradați de ceilalţi.
Atelierului de lucru din cadrul Școlii experiențelor avansate a psihologilor școlari, a fost organizat, coordonat și moderat de către psihologul SAP, Cristina Țurcan.
Scopul atelierului de lucru, a fost de a demonstra printr-o comunicare detailată modalitățile de integrarea deplină a persoanele cu dizabilități în activitatea comunității școlare și de a ajunge cu mesaje de sensibilizare la inima ficărui om din cadul instituțiilor de învățământ școlar.
Psihologii prin activitățile sale au demonstrat că putem să avem alături pe fiecre persoană ce se confruntă cu o dizabilitate. Acești oameni sunt funcționali în momentul câd primesc motivarea și alierea persoanelor tipice.
În decursul săptămânii dedicată persoanelor cu deizabilități și a educației incluzive, s-au desfășurat un șir de activități și ateliere de lucru orientate spre toate grupurie țintă: elevi, cadre didactice, cadre manageriale, munca fiind relizată și în parteneriate.
Deasemeni, au fost organizate acte de caritate voluntariat, pentru cei mai triști ca noi, oferindu-le mici cadouri de atenție din partea elevilor și profesorilor.
A avut loc întâliri cu unele persoane adulte cu dizabilități în format online, unde li s-a povestit elevilor din experiența proprie cum e să trăiești cu o dizabilitate netratabilă.
Elevii au primit raspunsuri la cele mai îndrăznețe întrebări, dezvoltându-și spiritul moral, emoțional și și-au creat proriile feedback-uri.
A fost organizat un flesh-mob în parteneriat cu alți profesori, în susținerea, motivarea și incluziunea persoanelor cu dizabilități.
Șeful Serviciului de Asistență Psihopeagogică, Nadejda Rotari, a venit cu un feedback la fienle atelierului de lucru, prin care a exclamat punctele forte din munca ficărui psiholog implict în activitatea dată. A menționat importanța muncii depusă. Doamna Rotaru a oferit motivație, laude și îndemn de a crește profesional, de a primi și oferi bunele practici obținute din roada muncii. Iar, spre final adresându-le cuvânt călduros de felicitare în ajun de Crăciun, fiind suplinit cu o frumoasă colindă adusă în dar de colindătorii din satul Pohoarna.
Echipa Serviciului de Asistență Psihopedagogică aduce mulțumiri psihologilor: Tamara Gîrlea- IPLT Cotiujenii Mari din s. Cotiujenii Mari, Gradinaru Valentina – IPLT ,, A. Mateevici” din or. Șoldănești, Artin Tatiana- IPLT Răspopeni din s. Răspopeni pentru implicarea activă, profesională și desfășurarea activităților la un nivel avansat în vederea incluziunii persoanelor cu dizabilități în comunitatea școlară.
Serviciul de Asistență Psihopedagogică Șoldănești






