În contextul seminarelor organizate de către Ministerul Educaţiei şi Cercetării în cadrul proiectului ,,Combaterea violenţei asupra copiilor in Republica Moldova”, susţinut de Consiliul Europei, formabilii au oferit informații teoretice, propus activităţi practice, instrumente necesare pentru obținerea cunoștințelor generale privind abuzul asupra copiilor, diverse forme ale acestuia, consecințe și indicatori, astfel încât aceștia să aibă o înțelegere clară a fenomenului și să poată oferi protecție copiilor aflați în responsabilitatea lor.
La nivel raional conform planului de activitate a Direcției Învățământ Șoldănești s-a organizat Webinar de formare a cadrelor de conducere şi didactice cu subiectul ,,Prevenirea violenţei asupra copiilor în IET”. Participanţii la seminarele republicane: Railean Olga director Şcoala primară grădiniţă, satul Rogojeni, Bonca Olga director Grădiniţa de copii, satul Cuşmirca au făcut prezentări eficiente PPT: Consecinţele abuzului asupra dezvoltării copilului; Kiko şi Mâna: instrucţiuni metodologice generale pentru activităţile cu copiii; Elemente-cheie pentru identificarea abuzului asupra copiilor; Mituri şi realităţi despre prevenirea abuzului. Chestionar online. Au fost instruiţi 146 de manageri şi educatori din cadrul Instituţiilor de Educaţie Timpurie.
Muştuc Aurica, metodist principal DÎ






