La atelierul de lucru, în format online, a directorilor adjuncți pentru educație, directorilor instituțiilor de învățământ extrașcolar din 28 octombrie, au participat 28 de cadre manageriale. Obiectivele întrunirii au fost diseminarea bunelor practici, valorificarea potențialului didactic al cadrelor manageriale, responsabili de activitățile extrașcolare. Despre modalitățile variate de organizare a activității extrașcolare în LT,,Ștefan cel Mare” Șoldănești a relatat Elena Rusu, director adjunct. Au fost prezentate performanțele elevilor și ale cadrelor didactice obținute în cadrul activităților din liceu, raionale, naționale și internaționale.
Lucia Dugnean, director adjunct, Complexul Educațional Gimnaziul-Grădiniță Salcia, a demonstrat schimbările evidente din instituție pentru a crea starea de bine a elevilor și a cadrelor didactice, a evidențiat performanțele elevilor la activitățile extrașcolare.
Despre concursuri, proiecte realizate în gimnaziul Olișcani a relatat Natalia Barcari, director adjunct. Prin intermediul prezentării PPT ,, Concursul –formă eficientă de implicare a elevilor în activități extrașcolare” au fost prezentate dovezi de implicare activă a elevilor în proiecte locale, naționale și internaționale.
În final participanții au fost îndemnați să inițieze diverse proiecte la nivel local, raional, cu scopul de a forma parteneriate între instituțiile de învățământ din raion.
Aurica Vlas, specialist superior






