mai
14
2020

Învățământul Profesional Tehnic Dual

În cadrul proiectului ”Promovarea Învățământului Profesional Tehnic pentru o Economie Verde”, la data de 13.05.2020 a fost organizat un seminar online pentru managerii școlari din raion. Dna Oprea Diana, șef Centru Metodic, a informat despre oportunitățile și beneficiile Învățământului Profesional Tehnic Dual pentru tineri. În continuare vor fi desfășurate sesiuni informative și promoționale pentru profesori, elevi și părinți, de către facilitatorul local, dna Cucereanu Marina, AO „Prudens” cu suportul managerilor școlari și a diriginților.

Campania este lansată de către Ministerul Educației, Culturii și Cercetării cu suportul Agenției de Cooperare Internațională a Germaniei și Agenției Elvețiene pentru Dezvoltare și Cooperare, fiind realizată de Asociația Obștească ”Demos” în consorțiu cu Asociația Umanitară ”Filantropia Creștină”.