martie
16
2020

,,UTILIZAREA TIC ÎN FORMAREA ȘI EVALUAREA COMPETENȚELOR LA CHIMIE”

,,UTILIZAREA  TIC  ÎN  FORMAREA  ȘI  EVALUAREA  COMPETENȚELOR  LA  CHIMIE”

În conformitate  cu Planul de activitate al Direcţiei învăţământ şi în scopul schimbului de experienţă , la începutul lunii martie, în incinta IP Gimnaziul Cușmirca a fost organizat şi desfăşurat Seminarul teoretico-practic cu profesorii de chimie din raion, avînd subiectul „Utilizarea TIC în formarea și evaluarea competențelor la chimie”.

În mesajul său de deschidere a seminarului, directorul liceului, dna Silvia Moscalu, a prezentat instituţia din aspectul organizării muncii cadrelor didactice. În prezentarea sa, au fost analizate succesele şcolare de performanţă obţinute. Participanţii la seminar au făcut aprecieri pozitive privind activitatea în instituţia data, competenţele resurselor administrative  în activitatea cu personalul angajat în asigurarea performanţelor.

Dna Rotari Nadejda, specialist responsabil de disciplina biologie și chimie, DÎ Șoldănești, a moderat atelierul de lucru, unde a evidenţiat necesitatea organizării împărtăşirii experienţei pedagogice pentru asigurarea calităţii actului educaţional şi de a suprima obstacolele încă existente în sistem şi a menţionat că succesul unei şcoli depinde de  persoana deschisă către noi experienţe, anume ea are mai multe şanse să fie o persoană cu o imaginaţie bogată, sensibilă şi curioasă în ceea ce priveşte modalităţile de utilizare a diferitor tehnici de predare a chimiei.

Profesori de chimie, prezenți la seminar, au asistat la o lecție publică de chimie în clasa a VIII-a cu subiectul ,,Apa din jurul nostru. Importanța apei. Proprietățile fizice ale apei. Proprietățile chimice ale apei”, profesor Colin Viorel. Domnul Colin a dat dovadă de competențe profesionale pe parcursul lecției, punând accent pe utilizarea tehnologiilor  informaționale, în special tabla interactivă, în timpul orelor de chimie la un nivel foarte înalt.

La fel sub îndrumarea profesorului,Colin Viorel, elevii claselor a VIII- a, a IX-a au participat la activitatea extracurriculară cu genericul ,,Laborator de experimente”. Și aici elevii au dat dovadă de cunoștințe în domeniul chimiei, fiind  demonstrate chiar și experimente chimice care afirmă acest lucru.

Administrația IP Gimnaziul Cușmirca este un exemplu de conducere armonioasă, delegare a sarcinilor subalternilor, înţelegere şi realizare a conceptului de muncă în echipă, precum şi al responsabilităţii fiecărui cadru didactic pentru menirea pe care o are şi asigurării succesului școlar.

Copăcescu Ecaterina, profesoară de chimie, IP LT ,,Alexei Mateevici” Șoldănești